Title: On-line Schedule MES Version 6 Printed on: Feb 28, 2012 at 1:15 PM
Fall 2011
 
Pre_Num_Sec Course Title_____________ Instructor Crd Cnt Start End Days Building Room Location Status Printed Comments
ACA 115 021 Success & Study Skills Jayne R. Phipps-Boger
1.00 2.00 9:30AM
10:20AM
M W Alleghany 00204 Alleghany    
ACA 115 022 Success & Study Skills Annette C. Wagoner
1.00 2.00 5:00PM
5:50PM
T TH Alleghany 00204 Alleghany Waitlisted  
ACA 115 031 Success & Study Skills Angela Q. Brown
1.00 2.00 12:00PM
12:50PM
M W Ashe 00305 Ashe    
ACA 115 032 Success & Study Skills Angela Q. Brown
1.00 2.00 12:30PM
1:20PM
T TH Ashe 00305 Ashe Waitlisted  
ACA 115 033 Success & Study Skills Angela Q. Brown
1.00 2.00 8:00AM
9:50AM
F Ashe 00305 Ashe Waitlisted  
ACA 115 034 Success & Study Skills Jessica D. Roland
1.00 2.00 5:00PM
5:50PM
T TH Ashe 00307 Ashe Waitlisted  
ACA 115 H01 Success & Study Skills Meret C. Burke
1.00 2.00 5:00PM
5:50PM
M
Thompson Hall 00137
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
ACA 115 H02 Success & Study Skills Sheneele Wagoner
1.00 2.00 12:20PM
1:10PM
T
Hayes Hall 00411
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W01 Success & Study Skills Brenda C. Bryson
1.00 2.00 8:00AM
8:50AM
M W Beacon Building 01506 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W03 Success & Study Skills Sheneele Wagoner
1.00 2.00 9:00AM
9:50AM
M W Lowe's Hall 01709 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W04 Success & Study Skills Sheneele Wagoner
1.00 2.00 10:00AM
10:50AM
M W Hayes Hall 00325 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W05 Success & Study Skills Meret C. Burke
1.00 2.00 11:00AM
11:50AM
M W Thompson Hall 00255 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W06 Success & Study Skills Sheneele Wagoner
1.00 2.00 12:00PM
12:50PM
M W Thompson Hall 00209 Wilkes    
ACA 115 W07 Success & Study Skills Meret C. Burke
1.00 2.00 12:00PM
12:50PM
M W Thompson Hall 00133 Wilkes    
ACA 115 W08 Success & Study Skills James W. Thompson
1.00 2.00 12:00PM
12:50PM
M W Hayes Hall 00312 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W09 Success & Study Skills Sherry C. Thompson
1.00 2.00 12:00PM
12:50PM
M W Hayes Hall 00317 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W10 Success & Study Skills Kimberly L. Perkins
1.00 2.00 12:00PM
12:50PM
M W Hayes Hall 00319 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W11 Success & Study Skills Meret C. Burke
1.00 2.00 1:00PM
1:50PM
M W Thompson Hall 00137 Wilkes    
ACA 115 W12 Success & Study Skills Karen R. Kennedy
1.00 2.00 2:00PM
3:50PM
M Thompson Hall 00137 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W13 Success & Study Skills Beth A. Foster
1.00 2.00 8:25AM
9:15AM
T TH Hayes Hall 00316 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W14 Success & Study Skills Sheneele Wagoner
1.00 2.00 8:25AM
9:15AM
T TH Hayes Hall 00319 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W15 Success & Study Skills Meret C. Burke
1.00 2.00 9:30AM
10:20AM
T TH Thompson Hall 00137 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W16 Success & Study Skills Meret C. Burke
1.00 2.00 11:00AM
11:50AM
T TH Daniel Hall 01009 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W17 Success & Study Skills Meret C. Burke
1.00 2.00 12:20PM
1:10PM
T TH Thompson Hall 00137 Wilkes Waitlisted  
ACA 115 W19 Success & Study Skills Angela M. Scheuermann
1.00 2.00 12:20PM
1:10PM
T TH Thompson Hall 00210 Wilkes    
ACA 115 W20 Success & Study Skills Erin L. Murray
1.00 2.00 12:00PM
12:50PM
M W Hayes Hall 00415 Wilkes    
ACC 115 001 College Accounting Kimberly S. Tetzlaff
4.00 5.00 8:00AM
9:25AM
M W F Hayes Hall 00319 Wilkes    
ACC 120 001 Prin of Financial Accounting Cindy J. Killian
4.00 5.00 9:00AM
9:50AM
M T W TH F Thompson Hall 00133 Wilkes    
ACC 120 002 Prin of Financial Accounting Janet P. Dengler
4.00 5.00 10:00AM
10:50AM
M T W TH F Thompson Hall 00133 Wilkes    
ACC 120 021 Prin of Financial Accounting Sherry R. Shaw
4.00 5.00 1:30PM
2:50PM
M W F Alleghany 00203 Alleghany    
ACC 120 031 Prin of Financial Accounting Sherry R. Shaw
4.00 5.00 9:30AM
1:00PM
10:45AM
2:50PM

T TH T
Ashe 00207
00207
Ashe    
ACC 120 H01 Prin of Financial Accounting Naomi S. Faw
4.00 5.00 6:00PM
8:50PM
T
Thompson Hall 00137
ON-LINE
Wilkes    
ACC 120 I01 Prin of Financial Accounting Janet P. Dengler
4.00 5.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
ACC 140 001 Payroll Accounting Janet P. Dengler
2.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Thompson Hall 00142 Wilkes    
ACC 140 021 Payroll Accounting Sherry R. Shaw
2.00 3.00 2:00PM
4:50PM
TH Alleghany 00204 Alleghany    
ACC 140 031 Payroll Accounting Steve Clayton
2.00 3.00 10:00AM
12:50PM
F Ashe 00304 Ashe Cancelled  
ACC 150 I01 Accounting Software Appl Janet P. Dengler
2.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes    
ACC 220 001 Intermediate Accounting I Cindy J. Killian
4.00 5.00 10:00AM
10:00AM
10:50AM
10:50AM

M T TH
W F
Thompson Hall 00142
01707
Wilkes    
ACC 220 C21 Intermediate Accounting I Sherry R. Shaw
4.00 5.00 11:00AM
12:00PM
12:50PM
1:50PM
M TH
Alleghany 00204
00204
ON-LINE
Alleghany    
ACC 220 C31 Intermediate Accounting I Sherry R. Shaw
4.00 5.00 11:00AM
12:50PM

M TH
Ashe 00306
ON-LINE
Ashe Cancelled  
ACC 225 001 Cost Accounting Cindy J. Killian
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Thompson Hall 00142 Wilkes    
ACC 225 C21 Cost Accounting Sherry R. Shaw
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
M W Alleghany 00204 Alleghany    
ACC 225 C31 Cost Accounting Sherry R. Shaw
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
M TH Ashe 00306 Ashe Cancelled  
AHR 110 001 Intro to Refrigeration   5.00 8.00 6:00PM
9:50PM
M W Daniel Hall 01002 Wilkes Cancelled  
AHR 110 031 Intro to Refrigeration Michael Q. Triplett
5.00 8.00 5:00PM
8:50PM
M W Ashe 00105 Ashe Cancelled  
AHR 211 001 Residential System Design Daniel L. Triplett
3.00 4.00 1:00PM
4:50PM
W Daniel Hall 01007 Wilkes    
ALT 110 001 Biofuels I Ricky W. Smith
3.00 3.00 1:00PM
3:50PM
TH Industrial Classroom Building 00677 Wilkes    
ANT 220 031 Cultural Anthropology James Y. Greene
3.00 3.00 1:30PM
4:20PM
W Ashe 00212 Ashe Cancelled  
ANT 220 I01 Cultural Anthropology Theresa M. Shebalin
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
ARC 111 001 Intro to Arch Technology Stacie B. Taylor
3.00 7.00 8:00AM
1:00PM
11:50AM
3:50PM
T T Daniel Hall 01008
01008
Wilkes    
ARC 112 001 Constr Matls & Methods Stacie B. Taylor
4.00 5.00 10:00AM
10:00AM
12:50PM
11:50AM
W M Daniel Hall 01026
01026
Wilkes    
ARC 114 001 Architectural CAD Stacie B. Taylor
2.00 4.00 10:00AM
1:50PM
F Daniel Hall 01007 Wilkes    
ARC 114 002 Architectural CAD Stacie B. Taylor
2.00 4.00 11:00AM
2:50PM
TH Daniel Hall 01026 Wilkes    
ARC 114A 061 Architectural CAD Lab Stacie B. Taylor
1.00 3.00 12:00PM
2:50PM
TH Daniel Hall 01026 Wilkes    
ARC 230 001 Environmental Systems Timothy H. Lackey
4.00 6.00 10:00AM
8:00AM
11:50AM
9:50AM

M W F
Daniel Hall 01007
01026
Wilkes    
ART 111 001 Art Appreciation Tamara A. Grayson
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Hayes Hall 00410 Wilkes    
ART 111 002 Art Appreciation Tamara A. Grayson
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Hayes Hall 00410 Wilkes Waitlisted  
ART 111 021 Art Appreciation Donna E. Link-Williams
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
W Alleghany 00202 Alleghany Cancelled  
ART 111 031 Art Appreciation Lora A. Davis
3.00 3.00 1:30PM
4:20PM
W Ashe 00208 Ashe Cancelled  
ART 111 032 Art Appreciation Lora A. Davis
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
T Ashe 00307 Ashe    
ART 111 H31 Art Appreciation Lora A. Davis
3.00 3.00 9:00AM
10:50AM
F
Ashe 00206
ON-LINE
Ashe    
ART 111 I01 Art Appreciation Tamara A. Grayson
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
ART 111 I02 Art Appreciation Connie L. Ledford
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
ART 114 I01 Art History Survey I Connie L. Ledford
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
ART 131 001 Drawing I Lora A. Davis
3.00 6.00 8:00AM
10:50AM
M W Hayes Hall 00403 Wilkes Waitlisted  
ART 131 002 Drawing I Lora A. Davis
3.00 6.00 4:00PM
6:50PM
M W Hayes Hall 00403 Wilkes    
ART 240 001 Painting I Lora A. Davis
3.00 6.00 1:00PM
3:50PM
M W Hayes Hall 00403 Wilkes    
ATR 211 001 Robot Programming Keith Casey
3.00 5.00 9:00AM
12:00PM
10:50AM
2:50PM
T T Daniel Hall 01024
01024
Wilkes    
ATR 211 031 Robot Programming Eddie Carter
3.00 5.00 1:30PM
3:50PM
T TH Ashe 00104 Ashe    
ATR 219 001 Auto Sys Troubleshooting Keith Casey
2.00 4.00 11:00AM
12:00PM
11:50AM
2:50PM
M M Daniel Hall 01006
01006
Wilkes Cancelled  
AUB 111 001 Painting & Refinishing I Jamie Reavis
4.00 8.00 10:00AM
10:00AM
10:50AM
12:50PM

M W
T TH
Daniel Hall 01009
00521
Wilkes    
AUB 121 001 Non-Structural Damage I Jamie Reavis
3.00 5.00 2:00PM
1:00PM
2:50PM
4:50PM
W T Daniel Hall 01009
00521
Wilkes    
AUB 131 001 Structural Damage I Jamie Reavis
4.00 6.00 11:00AM
1:00PM
11:50AM
4:50PM

M W TH
Daniel Hall 01009
00521
Wilkes    
AUB 134 001 Autobody MIG Welding Jayden A. Gantt
3.00 5.00 1:00PM
12:30PM
1:50PM
4:30PM
W M Daniel Hall 01009
01001
Wilkes Cancelled  
AUT 110 041 Intro to Auto Technology Varunkumar J. Patel
3.00 4.00 10:36AM
9:35AM
11:15AM
11:00AM
W
TH F
  001
001
Off    
AUT 110 I01 Intro to Auto Technology Hardin C. Kennedy, III
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
AUT 110 I02 Intro to Auto Technology Hardin C. Kennedy, III
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
AUT 110 I03 Intro to Auto Technology Hardin C. Kennedy, III
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes    
AUT 116 001 Engine Repair Mark G. McNeill
Paul D. Anderson
3.00 5.00 10:00AM
10:00AM
11:50AM
12:50PM
M T Industrial Classroom Building 00677
00601
Wilkes Waitlisted  
AUT 116A 061 Engine Repair Lab Paul D. Anderson
Mark G. McNeill
1.00 3.00 2:00PM
4:50PM
T Power Mechanics Building 00601 Wilkes    
AUT 161 001 Basic Auto Electricity Mark G. McNeill
Paul D. Anderson
5.00 7.00 11:00AM
1:00PM
10:00AM
12:50PM
2:50PM
12:50PM
W M TH Industrial Classroom Building 00677
00677
00601
Wilkes    
AUT 161 002 Basic Auto Electricity Mark G. McNeill
5.00 7.00 3:00PM
1:00PM
10:00AM
4:50PM
2:50PM
12:50PM
W F F Industrial Classroom Building 00677
00624
00619
Wilkes Closed  
AUT 163 001 Adv Auto Electricity John T. O'Connell, Jr.
3.00 5.00 11:00AM
10:00AM
12:50PM
12:50PM
T M Power Mechanics Building 00624
00601
Wilkes    
AUT 163A 061 Adv Auto Electricity Lab John T. O'Connell, Jr.
1.00 3.00 2:00PM
4:50PM
M Power Mechanics Building 00601 Wilkes    
AUT 183 001 Engine Performance 2 John T. O'Connell, Jr.
4.00 8.00 10:00AM
10:00AM
1:00PM
11:50AM
11:50AM
4:50PM
TH W W Power Mechanics Building 00624
00601
00601
Wilkes    
AUT 186 H01 PC Skills for Auto Techs Jayden A. Gantt
3.00 4.00 3:00PM
4:50PM
W
Daniel Hall 01026
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
AUT 186 H02 PC Skills for Auto Techs Jayden A. Gantt
3.00 4.00 8:00AM
9:50AM
F
Daniel Hall 01007
ON-LINE
Wilkes    
AUT 186 H03 PC Skills for Auto Techs Karen R. Kennedy
3.00 4.00 3:00PM
4:50PM
F
Daniel Hall 01007
ON-LINE
Wilkes    
AUT 221 001 Auto Transm/Transaxles John T. O'Connell, Jr.
3.00 5.00 10:00AM
12:00PM
2:00PM
10:50AM
12:50PM
4:50PM
T TH F Power Mechanics Building 00624
00624
00601
Wilkes    
AUT 221A 061 Auto Transm/Transax Lab John T. O'Connell, Jr.
1.00 3.00 10:00AM
12:50PM
F Power Mechanics Building 00601 Wilkes    
BIO 106 001 Intro to Anat/Phys/Micro Jennifer K. Whitman
Jennifer K. Whitman
3.00 4.00 1:30PM
10:00AM
3:20PM
11:50AM
TH F Lowe's Hall 01709
01805
Wilkes    
BIO 110 001 Principles of Biology Thomas C. Ingledue
Thomas C. Ingledue
4.00 6.00 9:00AM
1:00PM
9:50AM
3:50PM

M W F M
Lowe's Hall 01806
01804
Wilkes    
BIO 110 031 Principles of Biology Richard C. Blackburn
4.00 6.00 6:00PM
6:00PM
8:50PM
8:50PM
T TH Ashe 00302
00305
Ashe    
BIO 111 001 General Biology I Thomas C. Ingledue
Jennifer K. Whitman
4.00 6.00 11:00AM
1:00PM
11:50AM
3:50PM

M W F M
Hayes Hall 00312
01805
Wilkes Waitlisted  
BIO 111 002 General Biology I Thomas C. Ingledue
Jennifer K. Whitman
4.00 6.00 11:00AM
1:00PM
11:50AM
3:50PM

M W F W
Hayes Hall 00312
01805
Wilkes Waitlisted  
BIO 111 003 General Biology I Jennifer K. Whitman
Jennifer K. Whitman
4.00 6.00 11:00AM
1:15PM
12:15PM
4:05PM

T TH T
Lowe's Hall 01709
01805
Wilkes Waitlisted  
BIO 111 004 General Biology I Jennifer K. Whitman
Tammy B. Sawyer
4.00 6.00 11:00AM
1:15PM
12:15PM
4:05PM

T TH TH
Lowe's Hall 01709
01805
Wilkes Waitlisted  
BIO 111 005 General Biology I Jeremy J. Craft
Tammy B. Sawyer
4.00 6.00 6:00PM
6:00PM
8:50PM
8:50PM
T W Hayes Hall 00312
01805
Wilkes    
BIO 111 021 General Biology I Amy L. Lucas
4.00 6.00 6:00PM
8:50PM
T TH Alleghany 00208 Alleghany    
BIO 111 031 General Biology I Thomas C. Ingledue
4.00 6.00 9:30AM
12:30PM
10:45AM
3:20PM

T TH T
Ashe 00305
00302
Ashe Waitlisted  
BIO 111 032 General Biology I Thomas C. Ingledue
4.00 6.00 9:30AM
12:30PM
10:45AM
3:20PM

T TH TH
Ashe 00305
00302
Ashe Waitlisted  
BIO 111 033 General Biology I Thomas G. Roberts
4.00 6.00 6:55AM
7:55AM
M T W TH F Ashe County High School 277 Off    
BIO 111 H01 General Biology I Thomas C. Ingledue
Tammy B. Sawyer
4.00 6.00 12:30PM
3:20PM
Online
F
On-line
Lowes Hall
ON-LINE
01805
Wilkes Waitlisted  
BIO 112 001 General Biology II Thomas C. Ingledue
Tammy B. Sawyer
4.00 6.00 10:00AM
1:00PM
10:50AM
3:50PM

M W F W
Lowe's Hall 01709
01804
Wilkes    
BIO 112 031 General Biology II Jeremy J. Craft
4.00 6.00 1:00PM
1:00PM
3:50PM
3:50PM
M W Ashe 00305
00302
Ashe    
BIO 161 001 Intro to Human Biology Jennifer K. Whitman
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Lowe's Hall 01709 Wilkes    
BIO 163 001 Basic Anat & Physiology Scott P. Evans
5.00 6.00 9:30AM
1:00PM
11:20AM
2:50PM

T TH T
Thompson Hall 00131
01804
Wilkes Waitlisted  
BIO 163 002 Basic Anat & Physiology Scott P. Evans
5.00 6.00 9:30AM
1:00PM
11:20AM
2:50PM

T TH TH
Thompson Hall 00131
01804
Wilkes Waitlisted  
BIO 163 003 Basic Anat & Physiology Scott P. Evans
5.00 6.00 9:30AM
5:20PM
11:20AM
7:10PM

T TH TH
Thompson Hall 00131
01804
Wilkes    
BIO 165 001 Anatomy and Physiology I Scott P. Evans
4.00 6.00 8:00AM
9:00AM
9:15AM
11:50AM

M F W
Thompson Hall 00131
01804
Wilkes Waitlisted  
BIO 165 002 Anatomy and Physiology I Scott P. Evans
4.00 6.00 8:00AM
1:00PM
9:15AM
3:50PM

M F F
Thompson Hall 00131
01804
Wilkes Waitlisted  
BIO 165 003 Anatomy and Physiology I Scott P. Evans
James R. Nieland
4.00 6.00 8:00AM
5:20PM
9:15AM
8:10PM

M F M
Thompson Hall 00131
01804
Wilkes Waitlisted  
BIO 165 004 Anatomy and Physiology I Scott P. Evans
James R. Nieland
4.00 6.00 8:00AM
6:20PM
9:15AM
9:10PM

M F T
Thompson Hall 00131
01804
Wilkes Cancelled  
BIO 165 021 Anatomy and Physiology I Eric D. Steelman
4.00 6.00 6:00PM
8:50PM
M W Alleghany 00208 Alleghany    
BIO 165 031 Anatomy and Physiology I Jeremy J. Craft
4.00 6.00 5:30PM
5:30PM
8:20PM
8:20PM
M W Ashe 00305
00302
Ashe Waitlisted  
BIO 166 001 Anatomy and Physiology II Jeremy J. Craft
4.00 6.00 9:00AM
9:00AM
11:50AM
11:50AM
T TH Lowe's Hall 01804
01804
Wilkes    
BPA 130 100 European Cakes and Tortes Charles D. Wallace
3.00 5.00 10:00AM
2:50PM
T W TH F Randolph Hall 00719 Wilkes Waitlisted  
BPA 130 101 European Cakes and Tortes Kimrey J. Jordan
3.00 5.00 10:00AM
2:50PM
T W TH F Randolph Hall 00720 Wilkes Closed  
BPA 210 200 Cake Design & Decorating Charles D. Wallace
3.00 5.00 10:00AM
2:50PM
T TH Randolph Hall 00720 Wilkes Waitlisted  
BPR 111 001 Blueprint Reading Richard F. Stone
2.00 3.00 9:00AM
11:50AM
TH Daniel Hall 01008 Wilkes Waitlisted  
BPR 111 002 Blueprint Reading Robert S. Schumaker
2.00 3.00 1:00PM
3:50PM
M Daniel Hall 01008 Wilkes    
BPR 111 031 Blueprint Reading Christopher D. Bare
2.00 3.00 11:30AM
12:45PM
M W Ashe 00105 Ashe    
BPR 130 001 Blueprint Reading-Const Timothy H. Lackey
2.00 3.00 1:00PM
1:00PM
1:50PM
2:50PM
W M Daniel Hall 01009
01009
Wilkes    
BUS 110 001 Introduction to Business Martha Y. Franklin
3.00 3.00 9:00AM
9:50AM
M W F Thompson Hall 00137 Wilkes    
BUS 110 002 Introduction to Business David M. Ritter
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Thompson Hall 00133 Wilkes Waitlisted  
BUS 110 021 Introduction to Business Annette C. Wagoner
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
W     Alleghany Cancelled  
BUS 110 031 Introduction to Business Steve Clayton
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
M W Ashe 00207 Ashe    
BUS 110 C21 Introduction to Business Tony J. Perry
3.00 3.00 1:45PM
3:00PM
M W Alleghany CC2 Ashe    
BUS 110 C31 Introduction to Business Tony J. Perry
3.00 3.00 1:45PM
3:00PM
M W Ashe 00306 Ashe    
BUS 115 001 Business Law I Martha Y. Franklin
3.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Thompson Hall 00133 Wilkes    
BUS 115 002 Business Law I Martha Y. Franklin
3.00 3.00 2:00PM
3:15PM
T TH Thompson Hall 00137 Wilkes    
BUS 115 C21 Business Law I Tony J. Perry
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
M W Alleghany CC2 Ashe    
BUS 115 C31 Business Law I Tony J. Perry
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
M W Ashe 00306 Ashe    
BUS 115 I01 Business Law I Martha Y. Franklin
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
BUS 121 001 Business Math Martha Y. Franklin
3.00 4.00 1:00PM
1:50PM
M T W TH Thompson Hall 00142 Wilkes    
BUS 121 021 Business Math Jayne R. Phipps-Boger
3.00 4.00 4:00PM
5:50PM
M W Alleghany 00205 Alleghany    
BUS 121 031 Business Math Steve Clayton
3.00 4.00 11:00AM
8:00AM
12:50PM
9:50AM
M F Ashe 00207
00207
Ashe    
BUS 121 I01 Business Math Martha Y. Franklin
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes    
BUS 153 M01 Human Resource Management Paula S. Eller
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
BUS 225 001 Business Finance Janet P. Dengler
3.00 4.00 8:00AM
9:50AM
M W Thompson Hall 00142 Wilkes    
BUS 225 C21 Business Finance Steve Clayton
3.00 4.00 4:00PM
5:50PM
M W Alleghany CC2 Ashe    
BUS 225 C31 Business Finance Steve Clayton
3.00 4.00 4:00PM
5:50PM
M W Ashe 00306 Ashe    
BUS 225 H01 Business Finance James H. Barrow, Jr.
3.00 4.00 6:00PM
8:50PM
M
Thompson Hall 00142
ON-LINE
Wilkes    
BUS 240 031 Business Ethics Tony J. Perry
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
M W Ashe 00212 Ashe    
BUS 240 I01 Business Ethics Melissa G. Hill
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
BUS 260 001 Business Communication Paula S. Eller
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Lowe's Hall 01706 Wilkes    
BUS 260 M01 Business Communication Paula S. Eller
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
BUS 280 H21 REAL Small Business Annette C. Wagoner
4.00 4.00 6:00PM
8:50PM
M
Alleghany 00204
ON-LINE
Alleghany Cancelled  
CAR 111 001 Carpentry I Dwight Hartzog
8.00 18.00 2:00PM
8:00AM
1:00PM
4:50PM
11:50AM
4:15PM
W
T TH
T TH
Daniel Hall 01010
00518
00518
Wilkes    
CET 111 001 Computer Upgrade/Repair I Keith Casey
3.00 5.00 9:00AM
9:00AM
10:50AM
9:50AM

M W F
Daniel Hall 01006
01006
Wilkes    
CHM 130 001 Gen, Org, & Biochemistry Kenneth M. Baum
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Beacon Building 01507 Wilkes   Students registering for CHM 130-001 must also
register for one section of CHM 130A.
CHM 130 002 Gen, Org, & Biochemistry Timothy N. Triplett
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
T Lowe's Hall 01806 Wilkes   Students registering for CHM 130-002 must also
register for one section of CHM 130A.
CHM 130A 061 Gen, Org, & Biochem Lab Kenneth M. Baum
1.00 2.00 1:00PM
2:50PM
T Lowe's Hall 01813 Wilkes Waitlisted  
CHM 130A 062 Gen, Org, & Biochem Lab Kenneth M. Baum
1.00 2.00 1:00PM
2:50PM
M Lowe's Hall 01813 Wilkes Waitlisted  
CHM 130A 063 Gen, Org, & Biochem Lab Kenneth M. Baum
1.00 2.00 6:00PM
7:50PM
M Lowe's Hall 01813 Wilkes    
CHM 151 001 General Chemistry I Kenneth M. Baum
4.00 6.00 10:00AM
1:00PM
10:50AM
3:50PM

M W F W
Lowe's Hall 01806
01813
Wilkes Waitlisted  
CHM 151 002 General Chemistry I Kenneth M. Baum
4.00 6.00 10:00AM
1:15PM
10:50AM
4:05PM

M W F TH
Lowe's Hall 01806
01813
Wilkes Waitlisted  
CIS 110 001 Introduction to Computers Kristen H. Macemore
3.00 4.00 9:00AM
10:50AM
M W Lowe's Hall 01706 Wilkes Waitlisted  
CIS 110 002 Introduction to Computers Kristen H. Macemore
3.00 4.00 12:00PM
1:50PM
M W Lowe's Hall 01706 Wilkes Waitlisted  
CIS 110 003 Introduction to Computers Deborah M. McGuire
3.00 4.00 8:00AM
9:50AM
T TH Lowe's Hall 01705 Wilkes Waitlisted  
CIS 110 004 Introduction to Computers Franklin S. Overcash
3.00 4.00 10:00AM
11:50AM
T TH Lowe's Hall 01705 Wilkes Waitlisted  
CIS 110 031 Introduction to Computers Brian T. McLintock
3.00 4.00 11:00AM
12:50PM
M W Ashe 00204 Ashe Waitlisted  
CIS 110 032 Introduction to Computers Wade H. McInnis, III
3.00 4.00 1:30PM
3:20PM
M W Ashe 00204 Ashe    
CIS 110 033 Introduction to Computers Travis M. Bennett
3.00 4.00 5:30PM
9:20PM
T Ashe 00204 Ashe Waitlisted  
CIS 110 C01 Introduction to Computers Deborah M. McGuire
3.00 4.00 5:30PM
8:20PM
M
Lowe's Hall 01710
ON-LINE
Wilkes    
CIS 110 C21 Introduction to Computers Deborah M. McGuire
3.00 4.00 5:30PM
8:20PM
M
Alleghany CC
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
CIS 110 H01 Introduction to Computers Deborah M. McGuire
3.00 4.00 10:00AM
11:50AM
M
Lowe's Hall 01707
ON-LINE
Wilkes    
CIS 110 H02 Introduction to Computers Deborah M. McGuire
3.00 4.00 2:00PM
3:50PM
T
Lowe's Hall 01705
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
CIS 110 I01 Introduction to Computers Kristen H. Macemore
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
CIS 110 I02 Introduction to Computers Ronda E. Latterell
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes    
CIS 110 I03 Introduction to Computers Deborah M. McGuire
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes    
CIS 110 I31 Introduction to Computers Travis M. Bennett
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Ashe    
CIS 111 001 Basic PC Literacy James H. Barrow, Jr.
2.00 3.00 1:00PM
2:15PM
M F Lowe's Hall 01705 Wilkes    
CIS 111 002 Basic PC Literacy James H. Barrow, Jr.
2.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Lowe's Hall 01707 Wilkes    
CIS 111 003 Basic PC Literacy James H. Barrow, Jr.
2.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Lowe's Hall 01710 Wilkes Waitlisted  
CIS 111 021 Basic PC Literacy Kathryn E. Abernathy
2.00 3.00 10:00AM
11:50AM
M W Alleghany 00202 Alleghany    
CIS 111 031 Basic PC Literacy Steve Clayton
2.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Ashe 00304 Ashe    
CIS 111 032 Basic PC Literacy Steve Clayton
2.00 3.00 10:00AM
12:50PM
F Ashe 00204 Ashe    
CIS 111 I01 Basic PC Literacy James H. Barrow, Jr.
2.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes Cancelled  
CIS 111 M01 Basic PC Literacy James H. Barrow, Jr.
2.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
CIS 115 H01 Intro to Prog & Logic Wade H. McInnis, III
3.00 5.00 10:00AM
11:25AM

M W
Lowe's Hall 01705
ON-LINE
Wilkes    
CIS 164 001 DTP Layout & Design Joan D. Lopez
3.00 4.00 2:00PM
3:50PM
M W Lowe's Hall 01708 Wilkes    
CIV 230 001 Construction Estimating Timothy H. Lackey
3.00 5.00 9:00AM
11:20AM
T TH Daniel Hall 01010 Wilkes    
CJC 100 001 Basic Law Enforcement Training Rocky L. Hendrix
Gregory A. Minton
19.00 39.00 7:45AM
6:00PM
M T W TH F Classroom Building 7 576 Wilkes Closed  
CJC 100 002 Basic Law Enforcement Training Gregory A. Minton
19.00 39.00 5:00PM
8:00AM
9:00PM
5:00PM

M T W TH S
Classroom Building 7 575
575
Wilkes Cancelled  
CJC 111 001 Intro to Criminal Justice Joseph M. Exposito
3.00 3.00 12:00PM
1:15PM
M W Hayes Hall 00325 Wilkes Waitlisted  
CJC 111 021 Intro to Criminal Justice Larry D. Linker
3.00 3.00 8:05AM
9:20AM
M W Alleghany 00104 Alleghany    
CJC 112 001 Criminology William D. Carson
3.00 3.00 12:30PM
1:45PM
T TH Hayes Hall 00325 Wilkes    
CJC 113 001 Juvenile Justice Joseph M. Exposito
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
M W Hayes Hall 00325 Wilkes    
CJC 131 001 Criminal Law Logan G. Kerr
3.00 3.00 1:30PM
2:45PM
M W Hayes Hall 00325 Wilkes    
CJC 141 C01 Corrections Joseph M. Exposito
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Lowe's Hall 01710 Wilkes    
CJC 141 C21 Corrections Joseph M. Exposito
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Alleghany CC Wilkes    
CJC 212 001 Ethics & Comm Relations Jason S. Whitley
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Hayes Hall 00325 Wilkes    
COE 111 001 Co-Op Work Experience I Beth A. Foster
1.00 10.00         TBA Off   All students that register for Cooperative
Education/COE (work experience) must contact
Beth Foster prior to registration. Her office is
located in Thompson Hall-215 and the phone
number is 838-6173.
COE 111 003 Co-Op Work Experience I Ellen P. Firestone
1.00 10.00         TBA Off    
COE 111 004 Co-Op Work Experience I Erica A. Sales-Walker
1.00 10.00         TBA Off    
COE 111 021 Co-Op Work Experience I Beth A. Foster
1.00 10.00         TBA Off   All students that register for Cooperative
Education/COE (work experience) must contact
Beth Foster prior to registration. Her office is
located in Thompson Hall-215 and the phone
number is 838-6173.
COE 111 031 Co-Op Work Experience I Beth A. Foster
1.00 10.00         TBA Off   All students that register for Cooperative
Education/COE (work experience) must contact
Beth Foster prior to registration. Her office is
located in Thompson Hall-215 and the phone
number is 838-6173.
COE 111 201 Co-Op Work Experience I Beth A. Foster
1.00 10.00         TBA Off   All students that register for Cooperative
Education/COE (work experience) must contact
Beth Foster prior to registration. Her office is
located in Thompson Hall-215 and the phone
number is 838-6173.
COE 112 001 Co-Op Work Experience I Beth A. Foster
2.00 20.00         TBA Off   All students that register for Cooperative
Education/COE (work experience) must contact
Beth Foster prior to registration. He office is
located in Thompson Hall-215 and the phone
number is 838-6173.
COE 115 001 Work Exp Seminar I Erica A. Sales-Walker
1.00 1.00 9:00AM
9:50AM
F Beacon Building 01506 Wilkes    
COE 115 031 Work Exp Seminar I Christopher D. Robinson
Robert T. Paisley
1.00 1.00         TBA Ashe    
COE 115 231 Work Exp Seminar I Christopher D. Robinson
1.00 1.00 4:30PM
5:20PM
T TH Ashe 00207 Ashe Closed  
COE 121 001 Co-Op Work Experience II Beth A. Foster
1.00 10.00         TBA Off   All students that register for Cooperative
Education/COE (work experience) must contact
Beth Foster prior to registration. Her office is
located in Thompson Hall-215 and the phone
number is 838-6173.
COE 121 003 Co-Op Work Experience II Ellen P. Firestone
1.00 10.00         TBA Off    
COE 121 004 Co-Op Work Experience II Erica A. Sales-Walker
1.00 10.00         TBA Off    
COE 121 021 Co-Op Work Experience II Beth A. Foster
1.00 10.00         TBA Off Cancelled All students that register for Cooperative
Education/COE (work experience) must contact
Beth Foster prior to registration. Her office is
located in Thompson Hall-215 and the phone
number is 838-6173.
COE 121 031 Co-Op Work Experience II Beth A. Foster
1.00 10.00         TBA Off   All students that register for Cooperative
Education/COE (work experience) must contact
Beth Foster prior to registration. Her office is
located in Thompson Hall-215 and the phone
number is 838-6173.
COE 121 201 Co-Op Work Experience II Beth A. Foster
1.00 10.00         TBA Off   All students that register for Cooperative
Education/COE (work experience) must contact
Beth Foster prior to registration. Her office is
located in Thompson Hall-215 and the phone
number is 838-6173.
COE 122 001 Co-Op Work Experience II Beth A. Foster
2.00 20.00         TBA Off Closed  
COE 125 001 Work Exp Seminar II Erica A. Sales-Walker
1.00 1.00 9:00AM
9:50AM
F Beacon Building 01506 Wilkes    
COE 125 031 Work Exp Seminar II Christopher D. Robinson
Robert T. Paisley
1.00 1.00         TBA Ashe    
COE 131 001 Co-Op Work Experience III Beth A. Foster
1.00 10.00         TBA Off   All students that register for Cooperative
Education/COE (work experience) must contact
Beth Foster prior to registration. Her office is
located in Thompson Hall-215 and the phone
number is 838-6173.
COE 211 001 Co-Op Work Experience IV Beth A. Foster
1.00 10.00         TBA Off Cancelled All students that register for Cooperative
Education/COE (work experience) must contact
Beth Foster prior to registration. Her office is
located in Thompson Hall-215 and the phone
number is 838-6173.
COM 110 001 Introduction to Communication Alisha F. Forrest
3.00 3.00 12:00PM
12:50PM
M W F Hayes Hall 00412 Wilkes    
COM 110 I01 Introduction to Communication Alisha F. Forrest
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
COM 120 I01 Intro Interpersonal Com Alisha F. Forrest
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
COM 120 I02 Intro Interpersonal Com Alisha F. Forrest
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
COM 140 001 Intro Intercultural Com Alisha F. Forrest
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Hayes Hall 00412 Wilkes Cancelled  
COM 140 I01 Intro Intercultural Com   3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Cancelled  
COM 231 001 Public Speaking Alisha F. Forrest
3.00 3.00 9:00AM
9:50AM
M W F Hayes Hall 00412 Wilkes    
COM 231 031 Public Speaking Kim-Noel B. Gill
3.00 3.00 3:00PM
5:50PM
W Ashe 00305 Ashe    
COM 231 032 Public Speaking Kim-Noel B. Gill
3.00 3.00     W Ashe 00305 Ashe Closed  
CSC 139 H01 Visual BASIC Programming Wade H. McInnis, III
3.00 5.00 1:00PM
3:20PM
TH
Lowe's Hall 01705
ON-LINE
Wilkes    
CSC 151 001 JAVA Programming Michael E. Souther
3.00 5.00 1:00PM
3:20PM
T TH Lowe's Hall 01810 Wilkes    
CSC 151 I01 JAVA Programming Michael E. Souther
3.00 5.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes    
CST 211 001 Construction Surveying Dwight Hartzog
3.00 5.00 1:00PM
10:00AM
3:50PM
11:50AM
M F Daniel Hall 01003A
01003A
Wilkes    
CST 241 001 Planning/Estimating I Timothy H. Lackey
3.00 4.00 9:00AM
10:50AM
T TH Daniel Hall 01010 Wilkes    
CST 251 001 Electrical Wiring Systems Daniel L. Triplett
3.00 4.00 10:00AM
11:50AM
M W Lovette Hall 00518 Wilkes    
CTS 120 H01 Hardware/Software Support Jody R. Call
3.00 5.00 5:30PM
7:20PM
TH
Lowe's Hall 01810
ON-LINE
Wilkes    
CTS 125 M01 Presentation Graphics James H. Barrow, Jr.
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes    
CTS 130 001 Spreadsheet James E. Sullivan
3.00 4.00 8:00AM
9:50AM
T TH Lowe's Hall 01706 Wilkes    
CTS 130 I01 Spreadsheet James E. Sullivan
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes    
CTS 130 M01 Spreadsheet James H. Barrow, Jr.
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes Cancelled  
CTS 285 001 Systems Analysis & Design Wade H. McInnis, III
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Lowe's Hall 01707 Wilkes    
CUL 110 H10 Sanitation & Safety George A. Gambill
2.00 2.00 8:00AM
8:50AM

M W F
Lowe's Hall 01806
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
CUL 110 M01 Sanitation & Safety George A. Gambill
2.00 2.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Closed  
CUL 112 H01 Nutrition for Foodservice Kimrey J. Jordan
3.00 3.00 7:30AM
8:50AM
T
Randolph Hall 00724
ON-LINE
Wilkes    
CUL 120 H01 Purchasing George A. Gambill
Kimrey J. Jordan
2.00 2.00 12:00PM
12:50PM
M
Daniel Hall 01010
ON-LINE
Wilkes    
CUL 120A I01 Purchasing Lab George A. Gambill
Kimrey J. Jordan
1.00 2.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
CUL 140 H10 Culinary Skills I Kimrey J. Jordan
5.00 8.00 9:00AM
9:00AM
8:00AM
9:50AM
9:50AM
3:50PM

M W
T TH

M W F
Randolph Hall 00719
00720
ON-LINE
00719
Wilkes    
CUL 140 H11 Culinary Skills I Kimrey J. Jordan
5.00 8.00 9:00AM
9:00AM
8:00AM
9:50AM
9:50AM
3:50PM

M W
T TH

M W F
Randolph Hall 00719
00720
ON-LINE
00719
Wilkes    
CUL 160 200 Baking I Charles D. Wallace
3.00 5.00 8:00AM
2:35PM
M W F Randolph Hall 00720 Wilkes    
CUL 160 300 Baking I Charles D. Wallace
3.00 5.00 8:00AM
2:35PM
M W F Randolph Hall 00720 Wilkes    
CUL 160 400 Baking I Charles D. Wallace
3.00 5.00 8:00AM
2:35PM
M W F Randolph Hall 00720 Wilkes    
CUL 180 001 Internat & Amer Reg Cuisine Celena A. Nilo
5.00 9.00 9:00AM
7:00AM
12:50PM
2:50PM
T TH Randolph Hall 00719
00719
Wilkes    
CUL 270 400 Garde Manger II Kimrey J. Jordan
3.00 5.00 10:00AM
2:50PM
T W TH F Randolph Hall 00719 Wilkes    
DBA 120 001 Database Programming I Keith K. Roten
3.00 4.00 8:00AM
9:50AM
M W Lowe's Hall 01705 Wilkes    
DEN 101 001 Preclinical Procedures Jennifer R. Hastings
7.00 10.00 8:00AM
9:00AM
1:00PM
11:50AM
11:50AM
3:50PM
M W W Beacon Building 01504
01504
01504
Wilkes Closed  
DEN 110 001 Orofacial Anatomy Jennifer R. Hastings
3.00 4.00 8:00AM
11:50AM
TH Beacon Building 01504 Wilkes Closed  
DEN 111 001 Infection/Hazard Control Jennifer R. Hastings
2.00 2.00 8:00AM
9:50AM
F Beacon Building 01504 Wilkes Closed  
DEN 112 001 Dental Radiography Jennifer R. Hastings
3.00 5.00 1:00PM
9:00AM
2:50PM
11:50AM
M T Beacon Building 01504
01504
Wilkes Closed  
DEN 112 002 Dental Radiography Jennifer R. Hastings
3.00 5.00 1:00PM
1:00PM
2:50PM
3:50PM
M T Beacon Building 01504
01504
Wilkes Closed  
DFT 119 001 Basic CAD Stacie B. Taylor
2.00 3.00 1:00PM
3:50PM
M Daniel Hall 01026 Wilkes Waitlisted  
DFT 119 002 Basic CAD Timothy H. Lackey
2.00 3.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
1:50PM
F F Daniel Hall 01026
01026
Wilkes    
DFT 119 003 Basic CAD Daniel L. Triplett
2.00 3.00 8:00AM
10:50AM
TH Daniel Hall 01026 Wilkes    
DFT 119 031 Basic CAD Eddie Carter
2.00 3.00 11:30AM
12:45PM
T TH Ashe 00204 Ashe Waitlisted  
DFT 121 001 Intro to GD&T Robert S. Schumaker
2.00 3.00 12:00PM
2:50PM
W Daniel Hall 01008 Wilkes    
DRA 111 001 Theatre Appreciation David D. Reynolds
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
M W Thompson Hall 00131 Wilkes Cancelled  
DRA 111 031 Theatre Appreciation Kim-Noel B. Gill
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Ashe 00300 Ashe    
DRA 111 I01 Theatre Appreciation David D. Reynolds
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Cancelled  
DRA 111 I31 Theatre Appreciation Shannan M. Roark
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Ashe    
DRA 126 001 Storytelling David D. Reynolds
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Thompson Hall 00210 Wilkes Cancelled  
DRA 130 031 Acting I Kim-Noel B. Gill
3.00 6.00 6:00PM
2:00PM
8:50PM
4:50PM
M F Ashe 00101
00101
Ashe    
DRA 131 031 Acting II Kim-Noel B. Gill
3.00 6.00 6:00PM
2:00PM
8:50PM
4:50PM
M F Ashe 00101
00101
Ashe    
DRA 145 001 Stage Make-Up David D. Reynolds
2.00 3.00 2:00PM
3:15PM
T TH Thompson Hall 00132 Wilkes Cancelled  
DRA 145 0S1 Stage Make-Up David D. Reynolds
2.00 3.00 2:00PM
3:15PM
T TH Thompson Hall 00132 Wilkes Cancelled  
DRA 170 001 Play Production I David D. Reynolds
3.00 9.00       Thompson Hall 00131 Wilkes Cancelled  
DRA 171 001 Play Production II David D. Reynolds
3.00 9.00       Thompson Hall 00131 Wilkes Cancelled  
DRA 270 001 Play Production III David D. Reynolds
3.00 9.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Cancelled  
DRA 271 001 Play Production IV David D. Reynolds
3.00 9.00       Thompson Hall 00131 Wilkes Cancelled  
ECO 151 C01 Survey of Economics David M. Ritter
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
T Lowe's Hall 01712 Wilkes    
ECO 151 C21 Survey of Economics David M. Ritter
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
T Alleghany CC Wilkes    
ECO 151 C31 Survey of Economics David M. Ritter
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
T Ashe 00306 Wilkes    
ECO 251 001 Prin of Microeconomics David M. Ritter
3.00 3.00 1:00PM
2:15PM
M W Thompson Hall 00133 Wilkes    
ECO 251 C01 Prin of Microeconomics David M. Ritter
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Lowe's Hall 01710 Wilkes    
ECO 251 C21 Prin of Microeconomics David M. Ritter
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Alleghany CC Wilkes    
ECO 251 C31 Prin of Microeconomics David M. Ritter
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Ashe 00306 Wilkes    
ECO 252 I01 Prin of Macroeconomics Nancy W. Putzel
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
EDU 119 001 Intro to Early Child Educ Ellen W. Rhyne
4.00 4.00 9:00AM
10:50AM
M W Thompson Hall 00136 Wilkes    
EDU 119 C21 Intro to Early Child Educ Susanne E. Black
4.00 4.00 6:00PM
8:50PM
T
Alleghany CC2
ON-LINE
Ashe Cancelled  
EDU 119 C31 Intro to Early Child Educ Susanne E. Black
4.00 4.00 6:00PM
8:50PM
T
Ashe 00300
ON-LINE
Ashe Cancelled  
EDU 119 I31 Intro to Early Child Educ Jessica D. Roland
4.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE Ashe    
EDU 131 001 Child, Family, & Commun Ellen W. Rhyne
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Thompson Hall 00136 Wilkes    
EDU 131 I01 Child, Family, & Commun Ellen P. Firestone
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
EDU 144 001 Child Development I Ellen P. Firestone
3.00 3.00 9:00AM
11:50AM
T Thompson Hall 00136 Wilkes    
EDU 144 021 Child Development I Suzanne R. Irwin
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
W Alleghany 00205 Alleghany Cancelled  
EDU 144 I01 Child Development I Ellen P. Firestone
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
EDU 146 001 Child Guidance Ellen P. Firestone
3.00 3.00 9:00AM
11:50AM
TH Thompson Hall 00136 Wilkes    
EDU 151 001 Creative Activities Ellen W. Rhyne
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
M Thompson Hall 00136 Wilkes    
EDU 151 H31 Creative Activities Jessica D. Roland
3.00 3.00 6:00PM
7:50PM
M
Ashe 00209
ON-LINE
Ashe    
EDU 153 001 Health, Safety & Nutrit Ellen P. Firestone
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
M W Thompson Hall 00136 Wilkes    
EDU 153 I31 Health, Safety & Nutrit Susanne E. Black
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Ashe    
EDU 163 231 Classroom Mgt & Instruct Susanne E. Black
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
M TH     Ashe Cancelled  
EDU 221 001 Children With Exceptional Ellen W. Rhyne
3.00 3.00 9:00AM
11:50AM
TH Head House 01601 Wilkes    
EDU 235 131 School-Age Dev & Program   3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
M TH     Ashe Cancelled  
EDU 257 I31 Inst Strat/Math Susanne E. Black
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Ashe Cancelled  
EDU 259 001 Curriculum Planning Ellen W. Rhyne
3.00 3.00 9:00AM
11:50AM
T Head House 01601 Wilkes    
EDU 261 I01 Early Childhood Admin I Suzanne C. Hanlin
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Cancelled  
EDU 271 H01 Educational Technology Maria C. Jones
3.00 4.00 6:30PM
4:30PM
7:50PM
5:45PM
T T
Thompson Hall 00136
00136
ON-LINE
Wilkes    
EDU 280 001 Language & Literacy Exp Ellen W. Rhyne
3.00 3.00 6:00PM
6:00PM
8:50PM
8:50PM
T T Thompson Hall 00255
00136
Wilkes    
EDU 282 031 Early Childhood Lit   3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
T     Ashe Cancelled  
EGR 110 001 Intro to Engineering Tech Robert S. Schumaker
2.00 3.00 9:00AM
9:00AM
9:50AM
10:50AM
M W Daniel Hall 01026
01024
Wilkes    
EGR 110 002 Intro to Engineering Tech Robert E. Doyle
2.00 3.00 3:00PM
4:15PM
T TH Daniel Hall 01009 Wilkes    
EGR 110 031 Intro to Engineering Tech Christopher D. Bare
2.00 3.00 9:50AM
11:05AM
T TH Ashe 00105 Ashe    
EGR 120 001 Eng and Design Graphics Robert S. Schumaker
3.00 4.00 9:30AM
12:00PM
11:20AM
1:50PM
T T Daniel Hall 01026
01026
Wilkes    
EGR 120 031 Eng and Design Graphics Christopher D. Bare
3.00 4.00 1:10PM
3:00PM
T TH Ashe 00204 Ashe    
EGR 125 001 Appl Software for Tech Keith Casey
2.00 3.00 12:00PM
2:50PM
TH Daniel Hall 01024 Wilkes    
EGR 285 001 Design Project Robert E. Doyle
2.00 4.00 1:00PM
2:50PM
T TH Daniel Hall 01005 Wilkes Closed  
EGR 285 031 Design Project Christopher D. Bare
2.00 4.00         TBA Ashe    
ELC 112 001 DC/AC Electricity Richard F. Stone
5.00 9.00        
Wilkes Cancelled  
ELC 113 001 Basic Wiring I Daniel L. Triplett
4.00 8.00 1:00PM
4:50PM
T TH Daniel Hall 01004 Wilkes    
ELC 113 031 Basic Wiring I   4.00 8.00 5:00PM
8:50PM
T TH Ashe 00105 Ashe Cancelled  
ELC 118 001 National Electrical Code Daniel L. Triplett
2.00 3.00 8:00AM
10:50AM
F Daniel Hall 01004 Wilkes    
ELC 128 031 Intro to PLC Eddie Carter
3.00 5.00 1:00PM
3:20PM
M W Ashe 00104 Ashe Waitlisted  
ELC 131 001 DC/AC Circuit Analysis Keith Casey
5.00 7.00 1:00PM
1:00PM
4:50PM
3:50PM
W F Daniel Hall 01006
01024
Wilkes    
ELC 131 031 DC/AC Circuit Analysis Eddie Carter
5.00 7.00 8:00AM
8:00AM
9:35AM
9:35AM

M T W TH
Ashe 00210
00104
Ashe Waitlisted  
ELN 112 001 Diesel Electronics System Ricky W. Smith
4.00 8.00 1:00PM
1:00PM
2:50PM
3:50PM
M
T W
Power Mechanics Building 00624
00624A
Wilkes    
ELN 133 031 Digital Electronics Eddie Carter
4.00 6.00 10:00AM
8:00AM
11:50AM
9:50AM

M W F
Ashe 00104
00104
Ashe    
ELN 152 001 Fabrication Techniques Robert E. Doyle
2.00 4.00 1:00PM
4:50PM
M Daniel Hall 01005 Wilkes Cancelled  
ELN 152 002 Fabrication Techniques Robert E. Doyle
2.00 4.00 1:00PM
4:50PM
W Daniel Hall 01005 Wilkes    
ELN 152 003 Fabrication Techniques Robert E. Doyle
2.00 4.00 2:00PM
5:50PM
W Daniel Hall 01005 Wilkes Closed  
ELN 229 001 Industrial Electronics Robert E. Doyle
4.00 6.00 9:00AM
11:50AM
M W Daniel Hall 01005 Wilkes    
ELN 232 001 Intro to Microprocessors Robert E. Doyle
4.00 6.00 9:00AM
11:50AM
T TH Daniel Hall 01005 Wilkes Closed  
ELN 237 001 Local Area Networks Lyndell D. Duvall
3.00 5.00 10:00AM
11:00AM
11:50AM
1:50PM
M W Daniel Hall 01024
01024
Wilkes    
EMS 110 001 EMT-Basic Bobby R. Gentry
William G. Sexton
William G. Sexton
7.00 11.00 9:30AM
1:00PM
11:50AM
3:50PM

M F
T TH
Hayes Hall 00319
00319
Wilkes    
EMS 150 001 Emerg Vehicles & EMS Comm Bobby R. Gentry
Chris D. Dancy
Bryant S. Reid
2.00 4.00 11:00AM
1:00PM
11:50AM
3:50PM
T W Hayes Hall 00319
00319
Wilkes    
ENG 070 001 Basic Language Skills David B. Brown
3.00 4.00 1:30PM
3:20PM
M W Hayes Hall 00415 Wilkes    
ENG 070 021 Basic Language Skills William J. Bunting
3.00 4.00 6:00PM
7:50PM
T TH Alleghany 00200 Alleghany    
ENG 070 031 Basic Language Skills Brian F. Adams
Ann S. Johnson
Ann S. Johnson
3.00 4.00    

  TBA
TBA
Ashe    
ENG 080 001 Writing Foundations David B. Brown
4.00 5.00 9:00AM
9:50AM
M T W TH F Hayes Hall 00415 Wilkes Waitlisted  
ENG 080 002 Writing Foundations Leah M. Eller
4.00 5.00 1:00PM
2:30PM
2:15PM
3:20PM

M W
M W
Hayes Hall 00315
00315
Wilkes    
ENG 080 003 Writing Foundations Leah M. Eller
4.00 5.00 3:30PM
4:50PM
4:45PM
5:40PM

M W
M W
Hayes Hall 00315
00315
Wilkes    
ENG 080 004 Writing Foundations Angela L. Lamb
4.00 5.00 5:30PM
7:55PM
M W Thompson Hall 00210 Wilkes    
ENG 080 005 Writing Foundations John R. Mazza
4.00 5.00 2:00PM
3:20PM
3:15PM
4:10PM

T TH
T TH
Thompson Hall 00210
00210
Wilkes    
ENG 080 006 Writing Foundations Beth H. Reynolds
4.00 5.00 11:00AM
11:00AM
12:15PM
11:50AM

T TH
M W
Hayes Hall 00418
00418
Wilkes    
ENG 080 021 Writing Foundations Annette C. Wagoner
4.00 5.00 6:00PM
8:20PM
T TH Alleghany 00107 Alleghany    
ENG 080 031 Writing Foundations Linda C. McLintock
Rachel A. Shepherd
4.00 5.00 6:00PM
6:00PM
8:50PM
7:50PM
M TH Ashe 00210
00203
Ashe    
ENG 090 001 Composition Strategies Meret C. Burke
3.00 3.00 9:00AM
9:50AM
M W F Hayes Hall 00317 Wilkes Waitlisted Students registering for ENG 090-001 must also
register for ENG 090A-061.
ENG 090 002 Composition Strategies David B. Brown
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Hayes Hall 00415 Wilkes   Students registering for ENG 090-002 must also
register for ENG 090A-062.
ENG 090 003 Composition Strategies John R. Mazza
3.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Thompson Hall 00210 Wilkes Waitlisted Students registered for ENG 090-003 must also
register for ENG 090A-063.
ENG 090 004 Composition Strategies Kyrie N. Krenz
3.00 3.00 3:30PM
4:45PM
M W Thompson Hall 00255 Wilkes   Students registering for ENG 090-004 must also
register for ENG 090A-064.
ENG 090 005 Composition Strategies Kyrie N. Krenz
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Thompson Hall 00255 Wilkes Waitlisted Students registering for ENG 090-005 must also
register for ENG 090A-065.
ENG 090 006 Composition Strategies Sarah R. Gray
3.00 3.00 1:30PM
2:45PM
T TH Thompson Hall 00255 Wilkes   Students registering for ENG 090-006 must also
register for ENG 090A-066.
ENG 090 007 Composition Strategies Piper P. Poteat
3.00 3.00 5:30PM
8:20PM
M Thompson Hall 00209 Wilkes   Students registering for ENG 090-007 must also
register for ENG 090A-067.
ENG 090 008 Composition Strategies David B. Brown
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Thompson Hall 00255 Wilkes   Students registering for ENG 090-008 must also
register for ENG 090A-068.
ENG 090 021 Composition Strategies Kodia A. Leftwich
3.00 3.00 12:30PM
3:20PM
M Alleghany 00101 Alleghany    
ENG 090 022 Composition Strategies Rebecca C. Choate
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
T Alleghany 00101 Alleghany    
ENG 090 031 Composition Strategies Rebecca S. Mann
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Ashe 00210 Ashe   Students registering for ENG 090-031 must also
register for ENG 090A-031.
ENG 090 032 Composition Strategies Janet H. Barr
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
M Ashe 00208 Ashe   Students registering for ENG 090-032 must
also register for ENG 090A-032.
ENG 090 033 Composition Strategies Janet H. Barr
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
M Ashe 00208 Ashe    
ENG 090A 021 Comp Strategies Lab Kodia A. Leftwich
1.00 2.00 12:30PM
2:20PM
W Alleghany 00101 Alleghany    
ENG 090A 022 Comp Strategies Lab Rebecca C. Choate
1.00 2.00 6:00PM
7:50PM
TH Alleghany 00101 Alleghany    
ENG 090A 031 Comp Strategies Lab Ann S. Johnson
1.00 2.00 2:00PM
3:50PM
T Ashe 00203 Ashe    
ENG 090A 032 Comp Strategies Lab Ann S. Johnson
1.00 2.00 6:00PM
7:50PM
TH Ashe 00203 Ashe    
ENG 090A 033 Comp Strategies Lab Ann S. Johnson
1.00 2.00 8:00AM
9:50AM
F Ashe 00203 Ashe    
ENG 090A 061 Comp Strategies Lab James W. Thompson
1.00 2.00       Thompson Hall 00252 Wilkes Waitlisted  
ENG 090A 062 Comp Strategies Lab David B. Brown
1.00 2.00 10:00AM
10:50AM
T TH Hayes Hall 00415 Wilkes Waitlisted  
ENG 090A 063 Comp Strategies Lab James W. Thompson
1.00 2.00       Thompson Hall 00252 Wilkes    
ENG 090A 064 Comp Strategies Lab Kyrie N. Krenz
1.00 2.00 4:50PM
5:40PM
M W Thompson Hall 00255 Wilkes    
ENG 090A 065 Comp Strategies Lab Kyrie N. Krenz
1.00 2.00 8:30AM
9:20AM
T TH Thompson Hall 00255 Wilkes Waitlisted  
ENG 090A 066 Comp Strategies Lab Sarah R. Gray
1.00 2.00 2:50PM
3:40PM
T TH Thompson Hall 00255 Wilkes    
ENG 090A 067 Comp Strategies Lab James W. Thompson
1.00 2.00       Thompson Hall 00252 Wilkes    
ENG 090A 068 Comp Strategies Lab David B. Brown
1.00 2.00 12:30PM
1:20PM
T TH Thompson Hall 00255 Wilkes Waitlisted  
ENG 110 001 Freshman Composition Alyssa R. Wheeler
3.00 3.00 1:15PM
1:15PM
2:30PM
2:30PM
T TH Thompson Hall 00141
01706
Wilkes    
ENG 111 001 Expository Writing Charles T. Justin
3.00 3.00 8:00AM
8:50AM
M W F Thompson Hall 00138 Wilkes    
ENG 111 002 Expository Writing Sharon L. Mitchell
3.00 3.00 9:00AM
9:50AM
M W F Hayes Hall 00410 Wilkes Waitlisted  
ENG 111 003 Expository Writing Sharon L. Mitchell
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Hayes Hall 00410 Wilkes    
ENG 111 004 Expository Writing Lisa N. Muir
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Hayes Hall 00411 Wilkes    
ENG 111 005 Expository Writing Sharon L. Mitchell
3.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Hayes Hall 00410 Wilkes    
ENG 111 006 Expository Writing Lisa N. Muir
3.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Hayes Hall 00411 Wilkes    
ENG 111 007 Expository Writing Nolan Belk
3.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Hayes Hall 00317 Wilkes    
ENG 111 008 Expository Writing Lisa N. Muir
3.00 3.00 12:00PM
12:50PM
M W F Hayes Hall 00411 Wilkes    
ENG 111 009 Expository Writing Veronica D. Anthony
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Hayes Hall 00412 Wilkes Waitlisted  
ENG 111 010 Expository Writing Veronica D. Anthony
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Hayes Hall 00412 Wilkes    
ENG 111 011 Expository Writing Lisa D. Brewer
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Hayes Hall 00315 Wilkes    
ENG 111 012 Expository Writing Lisa D. Brewer
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Hayes Hall 00315 Wilkes Waitlisted  
ENG 111 013 Expository Writing Veronica D. Anthony
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Hayes Hall 00412 Wilkes    
ENG 111 014 Expository Writing Charles T. Justin
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Thompson Hall 00133 Wilkes Waitlisted  
ENG 111 015 Expository Writing Sheryl L. Monks
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
W Hayes Hall 00411 Wilkes    
ENG 111 022 Expository Writing Sherry M. Wagoner
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
M Alleghany 00207 Alleghany    
ENG 111 031 Expository Writing Kirsten M. Jorgenson
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
M W Ashe 00206 Ashe    
ENG 111 032 Expository Writing Linda C. McLintock
3.00 3.00 1:30PM
4:20PM
T Ashe 00206 Ashe    
ENG 111 033 Expository Writing Sarah R. Neal
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
M Ashe 00307 Ashe Waitlisted  
ENG 111 H21 Expository Writing Shannan M. Roark
3.00 3.00 9:00AM
10:50AM
F
Alleghany 00102
ON-LINE
Alleghany    
ENG 111 I01 Expository Writing Shana R. Oakes
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
ENG 111 I02 Expository Writing Lisa N. Muir
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
ENG 112 001 Argument-Based Research Charles T. Justin
3.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Hayes Hall 00412 Wilkes Waitlisted  
ENG 112 002 Argument-Based Research Sharon L. Mitchell
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Hayes Hall 00325 Wilkes Waitlisted  
ENG 112 003 Argument-Based Research Allen D. Call
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
T Hayes Hall 00410 Wilkes    
ENG 112 021 Argument-Based Research Shannan M. Roark
3.00 3.00 11:00AM
1:50PM
F Alleghany 00102 Alleghany    
ENG 112 031 Argument-Based Research Shannan M. Roark
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Ashe 00206 Ashe    
ENG 112 032 Argument-Based Research Kirsten M. Jorgenson
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
M Ashe 00206 Ashe    
ENG 112 I01 Argument-Based Research Marcia R. Wiles
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
ENG 112 I02 Argument-Based Research Marcia R. Wiles
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Closed  
ENG 113 001 Literature-Based Research Lisa N. Muir
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Hayes Hall 00411 Wilkes    
ENG 113 I01 Literature-Based Research Nolan Belk
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
ENG 114 001 Prof Research & Reporting Julie A. Mullis
3.00 3.00 9:00AM
9:50AM
M W F Hayes Hall 00418 Wilkes    
ENG 114 002 Prof Research & Reporting Julie A. Mullis
3.00 3.00 8:00AM
8:50AM
M T F Hayes Hall 00418 Wilkes Cancelled  
ENG 114 003 Prof Research & Reporting Julie A. Mullis
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Hayes Hall 00418 Wilkes    
ENG 114 I01 Prof Research & Reporting Blair M. Hancock
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
ENG 116 001 Technical Report Writing Julie A. Mullis
3.00 3.00 8:00AM
8:50AM
M W F Daniel Hall 01010 Wilkes Waitlisted  
ENG 131 I01 Introduction to Literature Shana R. Oakes
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
ENG 231 001 American Literature I Sharon L. Mitchell
3.00 3.00 12:00PM
12:50PM
M W F Hayes Hall 00410 Wilkes    
ENG 231 002 American Literature I Lisa N. Muir
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Hayes Hall 00411 Wilkes    
ENG 241 001 British Literature I Nolan Belk
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Hayes Hall 00317 Wilkes    
ENG 241 I01 British Literature I Nolan Belk
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
ENG 261 001 World Literature I Nolan Belk
3.00 3.00 1:00PM
2:15PM
M W Hayes Hall 00411 Wilkes    
ENG 261 C21 World Literature I Shannan M. Roark
3.00 3.00 1:30PM
2:45PM
T TH Alleghany CC Ashe    
ENG 261 C31 World Literature I Shannan M. Roark
3.00 3.00 1:30PM
2:45PM
T TH Ashe 00300 Ashe    
ENG 261 I31 World Literature I Shannan M. Roark
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Ashe    
GEO 111 001 World Regional Geography Sheneele Wagoner
3.00 3.00 1:00PM
2:15PM
M W Hayes Hall 00317 Wilkes    
GEO 111 031 World Regional Geography John E. Gygax
3.00 3.00 1:30PM
4:20PM
T Ashe 00210 Ashe    
GEO 111 I01 World Regional Geography Sheneele Wagoner
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
GEO 130 001 General Physical Geography John E. Gygax
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Hayes Hall 00317 Wilkes    
GER 111 001 Elementary German I Birgit P. Clager
3.00 3.00 12:00PM
1:15PM
M W Hayes Hall 00316 Wilkes    
GER 181 H61 German Lab 1 Birgit P. Clager
1.00 2.00 12:00PM
12:50PM
F
Lowe's Hall 01710
ON-LINE
Wilkes    
GRD 117 001 Design Career Exploration Brian W. Barker
Joan D. Lopez
2.00 2.00 1:00PM
1:50PM
M W Lowe's Hall 01708 Wilkes    
GRD 131 001 Illustration I Brian W. Barker
Joe C. Masterson
2.00 4.00 8:00AM
9:50AM
T TH Lowe's Hall 01708 Wilkes    
GRD 142 001 Graphic Design II Brian W. Barker
Joe C. Masterson
4.00 6.00 8:00AM
10:50AM
M W Lowe's Hall 01708 Wilkes    
GRD 142 M01 Graphic Design II Brian W. Barker
Joan D. Lopez
4.00 6.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes Closed  
GRD 151 001 Computer Design Basics Brian W. Barker
Joan D. Lopez
3.00 5.00 1:00PM
3:10PM
T TH Lowe's Hall 01708 Wilkes Waitlisted  
GRD 152 001 Computer Design Tech I Brian W. Barker
Joe C. Masterson
3.00 5.00 10:00AM
12:20PM
T TH Lowe's Hall 01708 Wilkes    
GRD 160 H01 Photo Fundamentals I Joan D. Lopez
3.00 5.00 11:00AM
12:50PM
M W Lowe's Hall 01708 Wilkes   DSLR with Tripod required for GRD 160.
HET 110 001 Diesel Engines Billy W. Eller
6.00 12.00 10:00AM
10:00AM
11:00AM
10:00AM
1:00PM
11:50AM
10:50AM
11:50AM
11:50AM
4:50PM
M W W
T TH TH
Power Mechanics Building 00624
00624
00608
00608
00608
Wilkes    
HET 112 001 Diesel Electrical Systems Ricky W. Smith
5.00 9.00 1:00PM
1:00PM
2:50PM
4:20PM
M
T W
Power Mechanics Building 00624
00624A
Wilkes    
HET 115 001 Electronic Engines Billy W. Eller
3.00 5.00 1:00PM
1:00PM
2:50PM
3:50PM
M W Daniel Hall 01010
00608
Wilkes    
HET 127 001 Shop Rules & Regulations Ricky W. Smith
1.00 1.00 3:00PM
3:50PM
M Power Mechanics Building 00624 Wilkes    
HET 231 001 Med/Hvy.Duty Brake System Billy W. Eller
2.00 4.00 10:00AM
11:00AM
10:50AM
1:50PM
F F Power Mechanics Building 00624
00608
Wilkes    
HET 233 001 Suspension and Steering Ricky W. Smith
4.00 6.00 10:00AM
10:00AM
11:50AM
11:50AM
TH
M T
Industrial Classroom Building 00677
00606
Wilkes    
HIS 111 001 World Civilizations I Jessica J. Wyatt
3.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Hayes Hall 00313 Wilkes    
HIS 111 I31 World Civilizations I Jennifer L. Pena
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Ashe    
HIS 116 021 Current World Problems James D. Smith
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Alleghany 00205 Alleghany    
HIS 121 001 Western Civilization I Jessica J. Wyatt
3.00 3.00 9:00AM
9:50AM
M W F Hayes Hall 00313 Wilkes    
HIS 121 002 Western Civilization I Jonathan M. Fowler
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Hayes Hall 00313 Wilkes    
HIS 121 003 Western Civilization I Jessica J. Wyatt
3.00 3.00 12:00PM
12:50PM
M W F Hayes Hall 00313 Wilkes    
HIS 121 004 Western Civilization I Jonathan M. Fowler
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Hayes Hall 00313 Wilkes    
HIS 121 021 Western Civilization I Cynthia E. Grant
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
W Alleghany 00104 Alleghany    
HIS 121 C21 Western Civilization I Jennifer L. Pena
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
M W Alleghany CC Ashe    
HIS 121 C31 Western Civilization I Jennifer L. Pena
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
M W Ashe 00300 Ashe    
HIS 121 I01 Western Civilization I Jessica J. Wyatt
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
HIS 122 001 Western Civilization II Jessica J. Wyatt
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Hayes Hall 00313 Wilkes    
HIS 122 I01 Western Civilization II Jonathan M. Fowler
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
HIS 131 001 American History I Jonathan M. Fowler
3.00 3.00 1:00PM
2:15PM
M W Hayes Hall 00313 Wilkes    
HIS 131 C21 American History I Jennifer L. Pena
3.00 3.00 1:30PM
2:45PM
M W Alleghany CC Ashe    
HIS 131 C31 American History I Jennifer L. Pena
3.00 3.00 1:30PM
2:45PM
M W Ashe 00300 Ashe    
HIS 131 I01 American History I James D. Smith
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
HIS 132 001 American History II Jonathan M. Fowler
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Hayes Hall 00315 Wilkes    
HIS 132 I01 American History II James D. Smith
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
HIS 211 001 Ancient History Jonathan M. Fowler
3.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Hayes Hall 00316 Wilkes    
HIS 233 001 History of Appalachia Jessica J. Wyatt
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
TH
Hayes Hall 00313
ON-LINE
Wilkes    
HOR 114 001 Landscape Construction Jack Loudermilk
3.00 4.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
2:50PM
F F Head House 01602
01602
Wilkes Waitlisted  
HOR 152 I01 Horticultural Practices Donna E. Riddle
1.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
HOR 160 001 Plant Materials I Carol D. Crews
3.00 4.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
2:50PM
W W Head House 01602
01602
Wilkes Waitlisted  
HOR 162 001 Applied Plant Science Donna E. Riddle
3.00 4.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
2:50PM
M M Head House 01602
01602
Wilkes    
HOR 168 001 Plant Propagation Rebecca L. Pilkenton
3.00 4.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
2:50PM
TH TH Head House 01602
01602
Wilkes    
HOR 170 001 Hort Computer Apps Donna E. Riddle
2.00 4.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
2:50PM
W W Head House 01601
01601
Wilkes    
HOR 225 001 Nursery Production Ronald A. Dollyhite
3.00 4.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
2:50PM
TH TH Head House 01603
01603
Wilkes    
HOR 260 001 Plant Materials II Donna E. Riddle
3.00 4.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
2:50PM
T T Head House 01603
01603
Wilkes    
HOR 265 001 Advanced Plant Materials Emily H. Bowles
2.00 3.00 6:00PM
8:50PM
T Head House 01602 Wilkes Cancelled  
HSE 110 001 Intro to Human Services Erica A. Sales-Walker
3.00 4.00 9:00AM
10:50AM
M W Beacon Building 01506 Wilkes Waitlisted  
HSE 110 002 Intro to Human Services Cynthia B. Livingston
3.00 4.00 5:30PM
9:15PM
TH Thompson Hall 00142 Wilkes    
HSE 110 031 Intro to Human Services Sonya D. Freeman
Robert T. Paisley
3.00 4.00 1:00PM
2:50PM
M W Ashe 00209 Ashe    
HSE 110 H01 Intro to Human Services Erica A. Sales-Walker
3.00 4.00 9:00AM
10:50AM
M
Beacon Building 01506
ON-LINE
Wilkes Closed  
HSE 110 H02 Intro to Human Services Erica A. Sales-Walker
3.00 4.00 9:00AM
10:50AM
W
Beacon Building 01506
ON-LINE
Wilkes    
HSE 112 031 Group Process I Sonya D. Freeman
2.00 3.00 6:00PM
8:50PM
T Ashe 00210 Ashe    
HSE 112 H01 Group Process I Erica A. Sales-Walker
2.00 3.00 10:00AM
11:15AM
F
Beacon Building 01506
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
HSE 112 H02 Group Process I Sonya D. Freeman
2.00 3.00 6:00PM
7:30PM
M
Hayes Hall 00410
ON-LINE
Wilkes Cancelled  
HSE 123 031 Interviewing Techniques Sonya D. Freeman
Robert T. Paisley
3.00 4.00 9:00AM
10:50AM
T TH Ashe 00209 Ashe    
HSE 123 H01 Interviewing Techniques Erica A. Sales-Walker
3.00 4.00 11:00AM
12:15PM
T
Beacon Building 01506
ON-LINE
Wilkes    
HSE 240 031 Issues in Client Services Sonya D. Freeman
Robert T. Paisley
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
M W Ashe 00209 Ashe    
HSE 240 H01 Issues in Client Services Erica A. Sales-Walker
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
TH
Beacon Building 01506
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
HUM 110 001 Technology and Society John E. Gygax
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Hayes Hall 00317 Wilkes    
HUM 115 H01 Critical Thinking Melissa H. Bass
3.00 3.00 1:15PM
2:45PM
TH Hayes Hall 00418 Wilkes Cancelled  
HUM 121 001 The Nature of America John R. Mazza
3.00 3.00 1:00PM
3:50PM
W Lowe's Hall 01710 Wilkes    
HUM 121 I01 The Nature of America Rickey D. Laws
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
HUM 121 I02 The Nature of America Rickey D. Laws
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
HUM 122 001 Southern Culture Julie A. Mullis
3.00 3.00 1:15PM
4:05PM
T Hayes Hall 00418 Wilkes    
HUM 122 002 Southern Culture Rickey D. Laws
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
T Hayes Hall 00313 Wilkes Cancelled  
HUM 122 021 Southern Culture Cynthia E. Grant
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
TH Alleghany 00104 Alleghany    
HUM 122 C21 Southern Culture Jennifer L. Pena
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Alleghany CC2 Ashe    
HUM 122 C31 Southern Culture Jennifer L. Pena
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Ashe 00300 Ashe    
HUM 123 031 Appalachian Culture Jennifer L. Pena
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
M W Ashe 00300 Ashe    
HUM 123 C31 Appalachian Culture Jennifer L. Pena
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Ashe 00300 Ashe Cancelled  
HUM 130 001 Myth in Human Culture Lisa D. Brewer
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Hayes Hall 00316 Wilkes    
HUM 150 001 American Womens Studies Shana R. Oakes
3.00 3.00 1:00PM
2:15PM
M W Hayes Hall 00410 Wilkes    
HUM 150 031 American Womens Studies Kim-Noel B. Gill
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Ashe 00300 Ashe    
HUM 160 001 Introduction to Film John R. Mazza
3.00 4.00 11:00AM
12:50PM
T TH Lowe's Hall 01712 Wilkes    
HUM 160 031 Introduction to Film Kim-Noel B. Gill
3.00 4.00 6:00PM
9:50PM
W Ashe 00300 Ashe    
HUM 160 H01 Introduction to Film John R. Mazza
3.00 4.00 10:00AM
10:50AM

M W F
Hayes Hall 00317
ON-LINE
Wilkes    
HUM 160 I01 Introduction to Film James A. Brooks
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
HUM 170 001 The Holocaust Birgit P. Clager
3.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Hayes Hall 00325 Wilkes    
HUM 220 001 Human Values and Meaning Nolan Belk
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Hayes Hall 00411 Wilkes    
HYD 110 001 Hydraulics/Pneumatics I Richard F. Stone
3.00 5.00 8:00AM
8:00AM
9:50AM
10:50AM
M W Daniel Hall 01002
01002
Wilkes    
ISC 110 001 Workplace Safety Lyndell D. Duvall
1.00 1.00 4:00PM
4:50PM
M Daniel Hall 01010 Wilkes    
ISC 110 031 Workplace Safety Christopher D. Bare
1.00 1.00 1:40PM
2:30PM
W Ashe 00105 Ashe    
ISC 212 001 Metrology Lyndell D. Duvall
2.00 3.00 1:00PM
3:50PM
F Daniel Hall 01023 Wilkes    
JOU 110 001 Intro to Journalism James W. Thompson
3.00 3.00 1:00PM
1:50PM
M W F Thompson Hall 00210 Wilkes Cancelled  
LOG 111-YA Introduction to Logistics Strider, W. Mark 3.0 3.0 11:00AM 12:15pm MW Lowe's Hall 01710 Wilkes Note: Students will register through Davidson Community College for LOG 110-YA.
LSG 121 061 Fall Gardening Lab Donna E. Riddle
2.00 6.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
4:50PM
T T Head House 01600
01600
Wilkes Cancelled  
LSG 121 H61 Fall Gardening Lab Ronald A. Dollyhite
Donna E. Riddle
2.00 6.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
2:50PM
T T
Head House 01600
01600
ON-LINE
Wilkes    
MAC 121 001 Intro to CNC Lewis G. Blackburn
2.00 2.00 6:00PM
7:50PM
T Daniel Hall 01002 Wilkes    
MAC 122 001 CNC Turning Richard F. Stone
2.00 4.00 11:00AM
2:00PM
12:50PM
3:50PM
T W Daniel Hall 01023
01023
Wilkes    
MAT 050 001 Basic Math Skills Kathie E. Rider
4.00 5.00 11:00AM
11:00AM
11:50AM
12:15PM

M W
T TH
Thompson Hall 00141
00141
Wilkes    
MAT 050 002 Basic Math Skills Iva R. McNeil
4.00 5.00 11:00AM
11:00AM
11:50AM
12:15PM

M W
T TH
Hayes Hall 00415
00135
Wilkes    
MAT 050 021 Basic Math Skills Andrew L. Nichols
4.00 5.00 6:00PM
8:20PM
M W Alleghany 00106 Alleghany    
MAT 060 001 Essential Mathematics Edward H. Robertson
4.00 5.00 8:00AM
8:50AM
M T W TH F Daniel Hall 01009 Wilkes Waitlisted  
MAT 060 002 Essential Mathematics Edward H. Robertson
4.00 5.00 9:00AM
9:50AM
M T W TH F Daniel Hall 01009 Wilkes Waitlisted  
MAT 060 003 Essential Mathematics Kathie E. Rider
4.00 5.00 10:00AM
10:50AM
M T W TH F Thompson Hall 00141 Wilkes    
MAT 060 004 Essential Mathematics Donna H. Brooks
4.00 5.00 9:00AM
10:25AM
M W F Thompson Hall 00255 Wilkes    
MAT 060 005 Essential Mathematics Donna H. Brooks
4.00 5.00 8:00AM
10:25AM
T TH Thompson Hall 00135 Wilkes Waitlisted  
MAT 060 006 Essential Mathematics Donna H. Brooks
4.00 5.00 1:15PM
2:40PM
T W TH Hayes Hall 00412 Wilkes    
MAT 060 007 Essential Mathematics Elizabeth A. Necessary
4.00 5.00 3:00PM
5:25PM
T TH Hayes Hall 00315 Wilkes    
MAT 060 008 Essential Mathematics Shane A. Robertson
4.00 5.00 6:00PM
8:25PM
T TH Thompson Hall 00141 Wilkes    
MAT 060 009 Essential Mathematics Kathie E. Rider
4.00 5.00 9:00AM
9:50AM
M T W TH F Thompson Hall 00141 Wilkes    
MAT 060 021 Essential Mathematics Joseph H. Elrod
4.00 5.00 6:00PM
8:20PM
M W Alleghany 00103 Alleghany    
MAT 060 022 Essential Mathematics Diane K. Harper
4.00 5.00 12:30PM
2:50PM
T F Alleghany 00104 Alleghany    
MAT 060 031 Essential Mathematics Tony A. Eldreth
Ann S. Johnson
4.00 5.00 9:30AM
2:00PM
10:45AM
3:50PM

T TH TH
Ashe 00212
00203
Ashe    
MAT 060 032 Essential Mathematics Joshua A. Church
Ann S. Johnson
4.00 5.00 6:00PM
3:30PM
8:50PM
5:20PM
T W Ashe 00212
00203
Ashe    
MAT 060 033 Essential Mathematics Joshua A. Church
Summer N. Davis
4.00 5.00 6:00PM
6:00PM
8:50PM
7:50PM
T W Ashe 00212
00203
Ashe    
MAT 070 001 Introductory Algebra Terri S. Delbridge
4.00 5.00 8:00AM
8:50AM
M T W TH F Thompson Hall 00256 Wilkes    
MAT 070 002 Introductory Algebra Terri S. Delbridge
4.00 5.00 9:00AM
9:50AM
M T W TH F Thompson Hall 00256 Wilkes Waitlisted  
MAT 070 003 Introductory Algebra Terri S. Delbridge
4.00 5.00 10:00AM
10:50AM
M T W TH F Thompson Hall 00256 Wilkes    
MAT 070 004 Introductory Algebra Iva R. McNeil
4.00 5.00 11:00AM
11:50AM
M T W TH F Hayes Hall 00415 Wilkes Cancelled  
MAT 070 005 Introductory Algebra Gayle C. Parker
4.00 5.00 9:00AM
11:25AM
M W Thompson Hall 00209 Wilkes    
MAT 070 006 Introductory Algebra Gayle C. Parker
4.00 5.00 1:00PM
3:25PM
M W Thompson Hall 00256 Wilkes    
MAT 070 007 Introductory Algebra Martha N. Church
4.00 5.00 8:00AM
10:25AM
T TH Thompson Hall 00209 Wilkes    
MAT 070 008 Introductory Algebra Martha N. Church
4.00 5.00 10:30AM
12:55PM
T TH Thompson Hall 00209 Wilkes    
MAT 070 009 Introductory Algebra Martha N. Church
4.00 5.00 1:15PM
3:40PM
T TH Thompson Hall 00209 Wilkes    
MAT 070 010 Introductory Algebra Kathie E. Rider
4.00 5.00 5:45PM
8:10PM
T TH Thompson Hall 00138 Wilkes    
MAT 070 021 Introductory Algebra Danny W. Todd
4.00 5.00 6:00PM
8:20PM
M W Alleghany 00105 Alleghany    
MAT 070 022 Introductory Algebra Diane K. Harper
4.00 5.00 9:30AM
11:50AM
T F Alleghany 00104 Alleghany    
MAT 070 031 Introductory Algebra Tony A. Eldreth
Ann S. Johnson
4.00 5.00 11:00AM
1:30PM
12:15PM
3:20PM

T TH M
Ashe 00212
00203
Ashe    
MAT 070 032 Introductory Algebra John W. Roberts, Jr.
Ann S. Johnson
4.00 5.00 6:00PM
3:30PM
8:50PM
5:20PM
T M Ashe 00205
00203
Ashe    
MAT 070 033 Introductory Algebra John W. Roberts, Jr.
Catherine E. Robinson
4.00 5.00 6:00PM
6:00PM
8:50PM
7:50PM
T W Ashe 00205
00204
Ashe    
MAT 070 M31 Introductory Algebra Steven A. Holman
4.00 5.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Ashe    
MAT 080 001 Intermediate Algebra Iva R. McNeil
4.00 5.00 9:00AM
9:50AM
M T W TH F Thompson Hall 00210 Wilkes    
MAT 080 002 Intermediate Algebra Iva R. McNeil
4.00 5.00 10:00AM
10:50AM
M T W TH F Thompson Hall 00210 Wilkes    
MAT 080 003 Intermediate Algebra Elizabeth A. Necessary
4.00 5.00 6:00PM
8:25PM
T TH Hayes Hall 00315 Wilkes    
MAT 080 021 Intermediate Algebra Samuel B. McClure
4.00 5.00 6:00PM
8:20PM
M W Alleghany 00203 Alleghany    
MAT 080 H31 Intermediate Algebra Peter N. Stragand
4.00 5.00 11:00AM
12:15PM

T TH
Ashe 00207
ON-LINE
Ashe    
MAT 080 M01 Intermediate Algebra Iva R. McNeil
4.00 5.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
MAT 110 001 Mathematical Measurement George E. Neil
3.00 4.00 8:00AM
9:50AM
T TH Thompson Hall 00142 Wilkes    
MAT 115 001 Mathematical Models George E. Neil
3.00 4.00 8:00AM
8:50AM
M T W TH Lowe's Hall 01812 Wilkes Cancelled  
MAT 115 002 Mathematical Models George E. Neil
3.00 4.00 1:00PM
2:50PM
T TH Lowe's Hall 01812 Wilkes    
MAT 120 001 Geometry and Trigonometry Delores A. Tomlinson
3.00 4.00 10:00AM
11:00AM
11:50AM
12:50PM
M W Hayes Hall 00315
00315
Wilkes Cancelled  
MAT 121 001 Algebra/Trigonometry I Delores A. Tomlinson
3.00 4.00 2:00PM
3:50PM
T TH Daniel Hall 01007 Wilkes    
MAT 122 001 Algebra/Trigonometry II Delores A. Tomlinson
3.00 4.00 1:00PM
2:50PM
M W Thompson Hall 00255 Wilkes Cancelled  
MAT 122 031 Algebra/Trigonometry II Peter N. Stragand
3.00 4.00 4:00PM
5:50PM
M W Ashe 00205 Ashe    
MAT 140 001 Survey of Mathematics Tam S. Hutchinson, Jr.
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Lowe's Hall 01810 Wilkes Waitlisted  
MAT 140 002 Survey of Mathematics Tam S. Hutchinson, Jr.
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Lowe's Hall 01812 Wilkes    
MAT 140 003 Survey of Mathematics Tam S. Hutchinson, Jr.
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
TH Lowe's Hall 01705 Wilkes    
MAT 140 021 Survey of Mathematics Samuel B. McClure
3.00 3.00 4:00PM
5:15PM
M W Alleghany 00203 Alleghany    
MAT 140 031 Survey of Mathematics Peter N. Stragand
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
W Ashe 00205 Ashe    
MAT 140 I01 Survey of Mathematics Tam S. Hutchinson, Jr.
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
MAT 140A H21 Survey of Mathematics Lab Samuel B. McClure
1.00 2.00 5:20PM
5:45PM

M W
Alleghany 00203
ON-LINE
Alleghany    
MAT 140A I61 Survey of Mathematics Lab Tam S. Hutchinson, Jr.
1.00 2.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
MAT 155 001 Statistical Analysis Darrell Finney
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Lowe's Hall 01710 Wilkes    
MAT 161 001 College Algebra Tam S. Hutchinson, Jr.
3.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Lowe's Hall 01706 Wilkes    
MAT 161 002 College Algebra Darrell Finney
3.00 3.00 12:00PM
1:15PM
M W Lowe's Hall 01709 Wilkes    
MAT 161 003 College Algebra Kathy R. Pegram
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Lowe's Hall 01707 Wilkes    
MAT 161 031 College Algebra Steven A. Holman
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Ashe 00205 Ashe    
MAT 161A 061 College Algebra Lab Delores A. Tomlinson
1.00 2.00 1:00PM
1:50PM
T TH Lowe's Hall 01707 Wilkes    
MAT 171 001 Precalculus Algebra Kathy R. Pegram
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Lowe's Hall 01805 Wilkes    
MAT 171 131 Precalculus Algebra Steven A. Holman
3.00 3.00 12:20PM
1:20PM
M T W TH F Ashe 00205 Ashe   MAT 171-131 will meet Aug. 18 - Oct. 18, 2011.
MAT 171 132 Precalculus Algebra Steven A. Holman
3.00 3.00 1:45PM
3:00PM
M T W TH Ashe 00205 Ashe   MAT 171-132 will meet Aug. 18 - Oct. 18, 2011.
MAT 171 133 Precalculus Algebra Carmen K. Wilson
3.00 3.00 6:55AM
7:55AM
M T W TH F Ashe County High School 22 Off Closed MAT 171-133 will meet Aug. 18 - Oct. 18, 2011.
MAT 172 231 Precalculus Trigonometry Steven A. Holman
3.00 3.00 12:20PM
1:20PM
M T W TH F Ashe 00205 Ashe   MAT 172-231 will meet Oct. 19 - Dec. 16, 2011.
MAT 172 232 Precalculus Trigonometry Steven A. Holman
3.00 3.00 1:45PM
3:00PM
M T W TH Ashe 00205 Ashe   MAT 172-232 will meet Oct. 19 - Dec. 16, 2011.
MAT 172 233 Precalculus Trigonometry Carmen K. Wilson
3.00 3.00 1:45PM
3:00PM
M T W TH Ashe County High School 22 Off Closed MAT 172-233 will meet Oct. 19 - Dec. 16, 2011.
MAT 175 001 Precalculus Sharilyn K. Owens
4.00 4.00 7:45AM
8:55AM
M W F Lowe's Hall 01709 Wilkes    
MAT 175 002 Precalculus Kathy R. Pegram
4.00 4.00 11:00AM
12:50PM
T TH Lowe's Hall 01810 Wilkes    
MAT 175A 061 Precalculus Lab Tam S. Hutchinson, Jr.
1.00 2.00 8:00AM
8:50AM
T TH Lowe's Hall 01709 Wilkes    
MAT 271 001 Calculus I Darrell Finney
4.00 5.00 9:30AM
9:00AM
10:45AM
9:50AM

T TH
M W
Lowe's Hall 01812
01707
Wilkes    
MAT 271 021 Calculus I Derrick Murphy
4.00 5.00 8:00AM
8:50AM
M T W TH F Alleghany High School 00204 Off    
MAT 273 001 Calculus III Darrell Finney
4.00 5.00 8:00AM
11:00AM
9:15AM
11:50AM

T TH
T TH
Lowe's Hall 01812
01809
Wilkes    
MEC 111 001 Machine Processes I Richard F. Stone
3.00 5.00 12:00PM
8:00AM
12:50PM
11:50AM
F F Daniel Hall 01009
01002
Wilkes    
MEC 111 002 Machine Processes I Richard F. Stone
3.00 5.00 12:00PM
1:00PM
12:50PM
4:50PM
F M Daniel Hall 01009
01002
Wilkes    
MEC 111 031 Machine Processes I Christopher J. Kearley
3.00 5.00 8:00AM
8:00AM
11:20AM
9:20AM
W F Ashe 00105
00105
Ashe    
MEC 111 032 Machine Processes I Joseph L. Sells
3.00 5.00 5:10PM
7:30PM
T TH Ashe 00104 Ashe    
MEC 112 001 Machine Processes II Lewis G. Blackburn
3.00 5.00 6:00PM
10:50PM
TH Daniel Hall 01002 Wilkes    
MEC 128 001 CNC Machining Processes   4.00 6.00 3:00PM
1:00PM
4:50PM
4:50PM
M T Daniel Hall 01023
01023
Wilkes Cancelled  
MEC 128 031 CNC Machining Processes Christopher D. Bare
4.00 6.00 8:00AM
9:30AM
11:20AM
11:50AM
M F Ashe 00105
00105
Ashe    
MEC 231 001 Comp-Aided Manufact I   3.00 5.00 9:00AM
11:00AM
9:50AM
2:50PM
W M Daniel Hall 01026
01024
Wilkes Cancelled  
MED 110 001 Orientation to Med Assist Joyce A. Minton
1.00 1.00 8:00AM
8:50AM
M Hayes Hall 00312 Wilkes Waitlisted  
MED 114 001 Prof Interac in Heal Care Jennifer R. Mathis
1.00 1.00 10:00AM
10:50AM
F Beacon Building 01403 Wilkes Waitlisted  
MED 114 002 Prof Interac in Heal Care Tabitha A. Lunsford
1.00 1.00 10:00AM
10:50AM
F Beacon Building 01403A Wilkes    
MED 118 001 Medical Law and Ethics Jennifer R. Mathis
2.00 2.00 10:00AM
10:50AM
M W Beacon Building 01403 Wilkes Waitlisted  
MED 118 002 Medical Law and Ethics Ragenia L. Harless
2.00 2.00 10:00AM
10:50AM
M W Beacon Building 01403A Wilkes    
MED 121 001 Medical Terminology I Jennifer R. Mathis
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Beacon Building 01403 Wilkes Waitlisted  
MED 121 002 Medical Terminology I Ragenia L. Harless
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
M Beacon Building 01403 Wilkes Waitlisted  
MED 131 001 Admin Office Proc II Ragenia L. Harless
2.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Beacon Building 01507 Wilkes Waitlisted  
MED 131 002 Admin Office Proc II Tabitha A. Lunsford
2.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Beacon Building 01508 Wilkes    
MED 182 001 CPR First Aid & Emergency Jennifer R. Mathis
2.00 3.00 8:00AM
8:50AM
M W F Beacon Building 01403 Wilkes Waitlisted  
MED 182 002 CPR First Aid & Emergency Ragenia L. Harless
2.00 3.00 8:00AM
8:50AM
M W F Beacon Building 01403A Wilkes    
MED 240 001 Exam Room Procedures II Jennifer R. Mathis
Tabitha A. Lunsford
5.00 7.00 1:00PM
1:00PM
3:50PM
4:50PM
M T Beacon Building 01403
01403A
Wilkes Waitlisted  
MED 240 002 Exam Room Procedures II Jennifer R. Mathis
Tabitha A. Lunsford
5.00 7.00 1:00PM
1:00PM
3:50PM
4:50PM
M TH Beacon Building 01403
01403A
Wilkes Waitlisted  
MED 240 003 Exam Room Procedures II Jennifer R. Mathis
Tabitha A. Lunsford
5.00 7.00 1:00PM
1:00PM
3:50PM
4:50PM
M W Beacon Building 01403
01403
Wilkes    
MED 272 H01 Drug Therapy Ragenia L. Harless
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
W Beacon Building 01403 Wilkes Waitlisted  
MKT 120 001 Principles of Marketing David M. Ritter
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Thompson Hall 00137 Wilkes    
MKT 120 C21 Principles of Marketing Steve Clayton
3.00 3.00 1:40PM
2:55PM
T TH Alleghany CC2 Ashe    
MKT 120 C31 Principles of Marketing Steve Clayton
3.00 3.00 1:40PM
2:55PM
T TH Ashe 00306 Ashe    
MKT 123 001 Fundamentals of Selling Paula S. Eller
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
M W Thompson Hall 00137 Wilkes    
MKT 223 001 Customer Service David M. Ritter
3.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Hayes Hall 00315 Wilkes    
MNT 110 001 Intro to Maint Procedures Richard F. Stone
Melvin G. Royal
2.00 4.00 11:00AM
8:00AM
11:50AM
10:50AM
W T Daniel Hall 01002
01002
Wilkes    
MUS 110 001 Music Appreciation Frederic H. McCall
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Lowe's Hall 01806 Wilkes    
MUS 110 002 Music Appreciation Frederic H. McCall
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Lowe's Hall 01806 Wilkes    
MUS 110 003 Music Appreciation Carol G. Huffman
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
TH Hayes Hall 00316 Wilkes Cancelled  
MUS 110 I01 Music Appreciation Erin M. Harper
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
MUS 110 I02 Music Appreciation Erin M. Harper
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
MUS 113 001 American Music Frederic H. McCall
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Lowe's Hall 01806 Wilkes    
MUS 113 I01 American Music Erin M. Harper
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
MUS 210 I01 History of Rock Music Erin M. Harper
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
NET 125 001 Networking Basics Randal C. Gambill
3.00 5.00 8:00AM
10:20AM
T TH Lowe's Hall 01809 Wilkes    
NET 125 H01 Networking Basics Randal C. Gambill
3.00 5.00 5:00PM
7:25PM
M
Lowe's Hall 01809
ON-LINE
Wilkes    
NET 225 001 Routing & Switching I Randal C. Gambill
3.00 5.00 9:30AM
11:50AM
M W Lowe's Hall 01809 Wilkes    
NET 240 001 Network Design Michael S Wingler
Patricia C Riley
3.00 3.00 4:00PM
6:50PM
T Lowe's Hall 01705 Wilkes    
NOS 110 H01 Operating Systems Concepts Randal C. Gambill
3.00 5.00 1:15PM
3:05PM

M W
Lowe's Hall 01810
ON-LINE
Wilkes    
NOS 220 001 Linux/Unix Admin I Michael E. Souther
3.00 4.00 9:00AM
10:50AM
T TH Lowe's Hall 01810 Wilkes    
NOS 230 001 Windows Admin I Eddie L. Ham
3.00 4.00 1:00PM
2:50PM
M W Lowe's Hall 01809 Wilkes    
NUR 111 C01 Intro to Health Concepts Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Amy T. Lankford
8.00 16.00 10:00AM
9:00AM
6:30AM
11:50AM
11:50AM
12:30PM

M F
W TH T
Beacon Building 01507
01505
TBA
Wilkes    
NUR 111 C02 Intro to Health Concepts Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Larry D. Taylor
8.00 16.00 10:00AM
9:00AM
6:30AM
11:50AM
11:50AM
12:30PM

M F
W TH T
Beacon Building 01507
01505
TBA
Wilkes    
NUR 111 C03 Intro to Health Concepts Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Pamela D. Rhoades
8.00 16.00 10:00AM
1:00PM
6:30AM
11:50AM
3:50PM
12:30PM

M F
W TH T
Beacon Building 01507
01505
TBA
Wilkes    
NUR 111 C04 Intro to Health Concepts Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Lillian J. Adams
8.00 16.00 10:00AM
1:00PM
6:30AM
11:50AM
3:50PM
12:30PM

M F
W TH T
Beacon Building 01507
01505
TBA
Wilkes    
NUR 111 C05 Intro to Health Concepts Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Billie M. Shumate
8.00 16.00 10:00AM
9:00AM
6:30AM
11:50AM
11:50AM
12:30PM

M F
W TH T
Beacon Building 01507
01505
TBA
Wilkes Closed  
NUR 111 C31 Intro to Health Concepts Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Pamela J. Owens
Pamela J. Owens
8.00 16.00 10:00AM
9:00AM
1:00PM
6:30AM
11:50AM
11:50AM
3:50PM
12:30PM

M F W W T
Ashe 00303
00301
00301
TBA
Wilkes    
NUR 111 C32 Intro to Health Concepts Amy T. Lankford
Pamela D. Rhoades
Larry D. Taylor
Pamela J. Owens
Pamela J. Owens
8.00 16.00 10:00AM
9:00AM
1:00PM
6:30AM
11:50AM
11:50AM
3:50PM
12:30PM

M F W W TH
Ashe 00303
00301
00301
TBA
Wilkes    
NUR 113 C11 Family Health Concepts Emily D. Orr
Laura B. Walsh
Emily D. Orr
5.00 9.00 10:00AM
6:30AM
11:50AM
12:30PM

M T F
W TH
Beacon Building 01508
TBA
Wilkes    
NUR 113 C12 Family Health Concepts Emily D. Orr
Laura B. Walsh
Laura B. Walsh
5.00 9.00 10:00AM
6:30AM
11:50AM
12:30PM

M T F
W TH
Beacon Building 01508
TBA
Wilkes    
NUR 113 C13 Family Health Concepts Emily D. Orr
Laura B. Walsh
Melissa W. Leonard
5.00 9.00 10:00AM
6:30AM
11:50AM
12:30PM

M T F
W TH
Beacon Building 01508
TBA
Wilkes    
NUR 113 C14 Family Health Concepts Emily D. Orr
Laura B. Walsh
Melissa W. Leonard
5.00 9.00 10:00AM
6:30AM
11:50AM
12:30PM

M T F
W TH
Beacon Building 01508
TBA
Wilkes    
NUR 113 C31 Family Health Concepts Emily D. Orr
Laura B. Walsh
5.00 9.00 10:00AM
6:30AM
11:50AM
12:30PM

M T F
W TH
Ashe 00208
TBA
Wilkes    
NUR 211 C21 Health Care Concepts Emily D. Orr
Laura B. Walsh
Emily D. Orr
5.00 9.00 10:00AM
11:50AM

M T F
W TH
Beacon Building 01508
TBA
Wilkes    
NUR 211 C22 Health Care Concepts Emily D. Orr
Laura B. Walsh
Laura B. Walsh
5.00 9.00 10:00AM
6:30AM
11:50AM
12:30PM

M T F
W TH
Beacon Building 01508
TBA
Wilkes    
NUR 211 C23 Health Care Concepts Emily D. Orr
Laura B. Walsh
5.00 9.00 10:00AM
6:30AM
11:50AM
12:30PM

M T F
W TH
Beacon Building 01508
TBA
Wilkes    
NUR 211 C24 Health Care Concepts Emily D. Orr
Laura B. Walsh
5.00 9.00 10:00AM
6:30AM
11:50AM
12:30PM

M T F
W TH
Beacon Building 01508
TBA
Wilkes    
NUR 211 C31 Health Care Concepts Emily D. Orr
Laura B. Walsh
5.00 9.00 10:00AM
11:50AM

M T F
W F
Ashe 00208
TBA
Wilkes    
OST 080 001 Keyboarding Literacy Kimberly S. Tetzlaff
2.00 3.00 3:00PM
4:15PM
T TH Lowe's Hall 01807 Wilkes    
OST 130 001 Comprehensive Keyboarding Kimberly S. Tetzlaff
3.00 4.00 1:00PM
2:50PM
T TH Lowe's Hall 01807 Wilkes    
OST 130 002 Comprehensive Keyboarding Brenda C. Bryson
3.00 4.00 5:30PM
9:15PM
T Beacon Building 01403 Wilkes    
OST 130 H01 Comprehensive Keyboarding Paula S. Eller
3.00 4.00 9:00AM
9:50AM

M W F
Lowe's Hall 01807
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
OST 136 001 Word Processing Kimberly S. Tetzlaff
3.00 4.00 10:00AM
11:50AM
T TH Lowe's Hall 01807 Wilkes    
OST 164 001 Text Editing Applications Kimberly S. Tetzlaff
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Lowe's Hall 01807 Wilkes    
OST 184 001 Records Management Paula S. Eller
3.00 4.00 1:15PM
3:05PM
M W Lowe's Hall 01807 Wilkes    
PED 110 001 Fit and Well for Life Natasha P. Harris
2.00 3.00 11:00AM
11:50AM
M W F Lowe's Hall 01709 Wilkes    
PED 110 002 Fit and Well for Life Natasha P. Harris
2.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Beacon Building 01403 Wilkes    
PED 110 003 Fit and Well for Life Marion C. Howell
2.00 3.00 6:00PM
8:50PM
W Hayes Hall 00315 Wilkes    
PED 110 I01 Fit and Well for Life Natasha P. Harris
2.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes Waitlisted  
PED 113 001 Aerobics I Danna M. Rizoti
1.00 3.00 12:00PM
12:50PM
M W F Randolph Hall 00702 Wilkes Waitlisted  
PED 114 001 Aerobics II Danna M. Rizoti
1.00 3.00 12:00PM
12:50PM
M W F Randolph Hall 00702 Wilkes Waitlisted  
PED 117 001 Weight Training I Wes Scroggs
1.00 3.00 7:00AM
7:50AM
M W F Randolph Hall 00702A Wilkes    
PED 117 002 Weight Training I Wes Scroggs
1.00 3.00 8:00AM
8:50AM
M W F Randolph Hall 00702A Wilkes    
PED 117 003 Weight Training I Natasha P. Harris
1.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Randolph Hall 00702A Wilkes    
PED 117 004 Weight Training I Nathan E. Harrington
1.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Randolph Hall 00702A Wilkes    
PED 118 001 Weight Training II Wes Scroggs
1.00 3.00 7:00AM
7:50AM
M W F Randolph Hall 00702A Wilkes    
PED 118 002 Weight Training II Wes Scroggs
1.00 3.00 8:00AM
8:50AM
M W F Randolph Hall 00702A Wilkes    
PED 118 003 Weight Training II Natasha P. Harris
1.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Randolph Hall 00702A Wilkes    
PED 118 004 Weight Training II Nathan E. Harrington
1.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Randolph Hall 00702A Wilkes    
PED 122 001 Yoga I Natasha P. Harris
1.00 2.00 12:20PM
1:10PM
T TH Randolph Hall 00702 Wilkes    
PED 123 001 Yoga II Natasha P. Harris
1.00 2.00 12:20PM
1:10PM
T TH Randolph Hall 00702 Wilkes    
PED 130 001 Tennis-Beginning Wes Scroggs
1.00 2.00 10:00AM
10:50AM
M W Campus TENCRT Wilkes    
PED 131 001 Tennis-Intermediate Wes Scroggs
1.00 2.00 10:00AM
10:50AM
M W Campus TENCRT Wilkes    
PHY 131 001 Physics-Mechanics George E. Neil
4.00 5.00 1:00PM
1:00PM
3:50PM
2:50PM
M F Lowe's Hall 01812
01812
Wilkes    
PHY 151 001 College Physics I George E. Neil
4.00 5.00 11:00AM
1:00PM
11:50AM
2:50PM

M W F W
Lowe's Hall 01812
01812
Wilkes    
POL 120 001 American Government Wes Scroggs
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
T TH Hayes Hall 00312 Wilkes    
POL 120 I01 American Government Wes Scroggs
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
PSY 118 001 Interpersonal Psychology Linda J. Bloedau
3.00 3.00 9:00AM
9:50AM
M W F Hayes Hall 00315 Wilkes    
PSY 150 001 General Psychology Cinnamon C. Martin
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Hayes Hall 00312 Wilkes    
PSY 150 002 General Psychology Alan Richey
3.00 3.00 1:00PM
3:50PM
M Hayes Hall 00312 Wilkes Waitlisted  
PSY 150 003 General Psychology Alan Richey
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Hayes Hall 00312 Wilkes    
PSY 150 004 General Psychology Cinnamon C. Martin
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Hayes Hall 00312 Wilkes Waitlisted  
PSY 150 032 General Psychology Heather C. Willard
3.00 3.00 1:30PM
4:20PM
TH Ashe 00307 Ashe    
PSY 150 0S4 General Psychology Cinnamon C. Martin
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Hayes Hall 00312 Wilkes Cancelled  
PSY 150 C21 General Psychology Heather C. Willard
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
M W Alleghany CC Ashe    
PSY 150 C31 General Psychology Heather C. Willard
3.00 3.00 8:00AM
9:15AM
M W Ashe 00300 Ashe    
PSY 150 H21 General Psychology James R. Fink
3.00 3.00 6:00PM
7:15PM
T
Alleghany 00105
ON-LINE
Alleghany    
PSY 150 I01 General Psychology Ronald E. Holste
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
PSY 241 001 Developmental Psych Cinnamon C. Martin
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Hayes Hall 00312 Wilkes    
PSY 241 I01 Developmental Psych Cinnamon C. Martin
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
PSY 281 001 Abnormal Psychology Alan Richey
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Hayes Hall 00410 Wilkes Waitlisted  
PSY 281 031 Abnormal Psychology Heather C. Willard
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
TH Ashe 00307 Ashe    
PSY 281 H21 Abnormal Psychology James R. Fink
3.00 3.00 7:30PM
8:50PM
T
Alleghany 00105
ON-LINE
Alleghany    
PSY 281 I01 Abnormal Psychology Alan Richey
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
RCP 110 001 Intro to Respiratory Care William D. Woods
4.00 6.00 10:00AM
1:00PM
10:50AM
3:50PM

M W F M
Beacon Building 01402
01402
Wilkes Closed  
RCP 113 001 RCP Pharmacology William D. Woods
2.00 2.00 9:00AM
9:50AM
M W Beacon Building 01402 Wilkes Closed  
RCP 155 001 RCP Clinical Practice III John W. Gleeson
5.00 15.00 6:30AM
2:00PM
W F   TBA Off    
RCP 210 001 Critical Care Concepts William D. Woods
4.00 6.00 9:00AM
11:50AM
T TH Beacon Building 01402 Wilkes    
RCP 214 001 Neonatal/Peds Rc . William D. Woods
2.00 4.00 1:00PM
2:50PM
T TH Beacon Building 01402 Wilkes    
RED 080 001 Intro to College Reading Sallie H. Hartis
4.00 5.00 11:00AM
12:25PM
12:15PM
1:15PM

T TH
T TH
Thompson Hall 00256
00256
Wilkes Waitlisted  
RED 080 002 Intro to College Reading Sallie H. Hartis
4.00 5.00 1:30PM
2:55PM
2:45PM
3:45PM

T TH
T TH
Thompson Hall 00256
00256
Wilkes Waitlisted  
RED 080 021 Intro to College Reading Eileen K. Elrod
4.00 5.00 6:00PM
8:20PM
M W Alleghany 00101 Alleghany    
RED 080 031 Intro to College Reading Emma J. Sexton
Ann S. Johnson
4.00 5.00 6:00PM
8:50PM
TH
Ashe 00210
00203
Ashe    
RED 090 001 Improved College Reading Alyssa R. Wheeler
4.00 5.00 10:00AM
10:50AM
M T W TH F Thompson Hall 00138 Wilkes Waitlisted  
RED 090 002 Improved College Reading Alyssa R. Wheeler
4.00 5.00 11:00AM
11:50AM
M T W TH F Thompson Hall 00138 Wilkes Waitlisted  
RED 090 003 Improved College Reading Bruce M. Rosen
4.00 5.00 1:30PM
2:55PM
2:45PM
3:45PM

T TH
T TH
Thompson Hall 00138
00138
Wilkes Waitlisted  
RED 090 004 Improved College Reading Mary J. Rash
4.00 5.00 1:15PM
3:30PM
M W Thompson Hall 00138 Wilkes Waitlisted  
RED 090 005 Improved College Reading Alyssa R. Wheeler
4.00 5.00 6:00PM
8:25PM
M W Thompson Hall 00138 Wilkes    
RED 090 006 Improved College Reading Beth H. Reynolds
4.00 5.00 9:30AM
9:00AM
10:45AM
9:50AM

T TH
M W
Hayes Hall 00319
00135
Wilkes Waitlisted  
RED 090 008 Improved College Reading Alyssa R. Wheeler
4.00 5.00 12:00PM
12:50PM
M T W TH F Thompson Hall 00138 Wilkes    
RED 090 021 Improved College Reading Kodia A. Leftwich
4.00 5.00 6:00PM
8:20PM
M W Alleghany 00101 Alleghany    
RED 090 022 Improved College Reading Suzanne R. Irwin
4.00 5.00 9:30AM
11:50AM
M W Alleghany 00205 Alleghany    
RED 090 031 Improved College Reading Janet H. Barr
Ann S. Johnson
4.00 5.00 11:00AM
8:00AM
12:15PM
9:50AM

M W
M W
Ashe 00210
00203
Ashe Waitlisted  
RED 090 032 Improved College Reading Janet H. Barr
Ann S. Johnson
4.00 5.00 6:00PM
6:00PM
8:50PM
7:50PM
TH T Ashe 00206
00203
Ashe    
RED 090 033 Improved College Reading Janet H. Barr
Ann S. Johnson
4.00 5.00 6:00PM
10:00AM
8:50PM
11:50AM
TH F Ashe 00206
00203
Ashe    
RED 090 H21 Improved College Reading Suzanne R. Irwin
4.00 5.00 9:30AM
11:20AM

M W
Alleghany 00205
ON-LINE
Alleghany Cancelled  
REL 110 001 World Religions Rickey D. Laws
3.00 3.00 1:15PM
1:45PM
2:30PM
3:00PM
M W Thompson Hall 00209
00209
Wilkes    
REL 110 021 World Religions Thomas B. Burleson
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
TH Alleghany 00102 Alleghany    
REL 110 031 World Religions Joshua P. Baumgardner
3.00 3.00 12:30PM
3:20PM
TH     Ashe Cancelled  
REL 110 I01 World Religions Rickey D. Laws
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
REL 111 001 Eastern Religions Pete M. Mann
3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Hayes Hall 00316 Wilkes    
REL 112 001 Western Religions Pete M. Mann
3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Hayes Hall 00316 Wilkes    
REL 211 I01 Intro to Old Testament Rickey D. Laws
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
REL 212 I01 Intro to New Testament Alan Richey
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
SAB 135 001 Addictive Process Erica A. Sales-Walker
3.00 3.00 9:00AM
10:15AM
T TH Beacon Building 01506 Wilkes Waitlisted  
SAB 135 031 Addictive Process Joan B. Hinson
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
TH Ashe 00212 Ashe    
SAF 3014 045 CPR Barbara A. McCoy
0.00 8.00 8:00AM
12:00PM
11:00AM
5:00PM
T T Lovette Hall 00503
00503
Wilkes Cancelled  
SEC 110 I01 Security Concepts Jody R. Call
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
SGD 111 H01 Introduction to SGD Keith K. Roten
3.00 5.00 8:30AM
9:50AM

T TH
Lowe's Hall 01807
ON-LINE
Wilkes    
SGD 112 001 SGD Design Jere D. Miles
3.00 5.00 1:00PM
3:20PM
M W Lowe's Hall 01808 Wilkes    
SGD 114 H01 3D Modeling Jere D. Miles
3.00 5.00 8:00AM
9:50AM

T TH
Lowe's Hall 01808
ON-LINE
Wilkes    
SGD 134 H01 SG Quality Assurance Jere D. Miles
3.00 4.00 10:00AM
10:50AM

M W
Lowe's Hall 01808
ON-LINE
Wilkes    
SGD 171 H01 Flash SG Programming Jere D. Miles
3.00 5.00 8:00AM
9:50AM

M W
Lowe's Hall 01808
ON-LINE
Wilkes    
SGD 174 H01 SG Level Design Jere D. Miles
3.00 5.00 10:00AM
11:50AM

T TH
Lowe's Hall 01808
ON-LINE
Wilkes Cancelled  
SGD 274 H01 SG Level Design II Jere D. Miles
3.00 5.00 10:00AM
11:50AM

T TH
Lowe's Hall 01808
ON-LINE
Wilkes    
SOC 210 001 Introduction to Sociology Elaine M. Testerman
3.00 3.00 9:00AM
9:50AM
M W F Hayes Hall 00411 Wilkes    
SOC 210 002 Introduction to Sociology Elaine M. Testerman
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Hayes Hall 00412 Wilkes    
SOC 210 003 Introduction to Sociology   3.00 3.00 11:00AM
12:15PM
T TH Thompson Hall 00142 Wilkes Cancelled  
SOC 210 H31 Introduction to Sociology Heather C. Willard
3.00 3.00 11:00AM
12:50PM
F
Ashe 00305
ON-LINE
Ashe    
SOC 210 I01 Introduction to Sociology Jamie Edwards
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Waitlisted  
SOC 213 001 Sociology of the Family   3.00 3.00 9:30AM
10:45AM
T TH Hayes Hall 00319 Wilkes Cancelled  
SOC 213 I01 Sociology of the Family Jamie Edwards
3.00 3.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes    
SOC 220 001 Social Problems Elaine M. Testerman
3.00 3.00 1:15PM
2:30PM
T TH Hayes Hall 00317 Wilkes Waitlisted  
SOC 220 031 Social Problems Elaine M. Testerman
3.00 3.00 6:00PM
8:50PM
M Ashe 00212 Ashe    
SPA 111 001 Elementary Spanish I Nathan J. Richardson
3.00 3.00 10:00AM
10:50AM
M W F Hayes Hall 00316 Wilkes    
SPA 111 002 Elementary Spanish I Nathan J. Richardson
3.00 3.00 12:00PM
1:15PM
M W Hayes Hall 00418 Wilkes    
SPA 112 001 Elementary Spanish II Nathan J. Richardson
3.00 3.00 2:00PM
3:15PM
M W Hayes Hall 00418 Wilkes Cancelled  
SPA 181 H61 Spanish Lab 1 Nathan J. Richardson
1.00 2.00 10:00AM
10:50AM
T
Lowe's Hall 01712
ON-LINE
Wilkes    
SPA 181 H62 Spanish Lab 1 Nathan J. Richardson
1.00 2.00 12:00PM
12:50PM
F
Lowe's Hall 01712
ON-LINE
Wilkes    
SPA 182 H61 Spanish Lab 2 Nathan J. Richardson
1.00 2.00 2:00PM
2:50PM
F
Lowe's Hall 01712
ON-LINE
Wilkes Cancelled  
SPA 211 001 Intermediate Spanish I Nathan J. Richardson
3.00 3.00 12:00PM
1:15PM
T TH Hayes Hall 00415 Wilkes    
SPA 211 H01 Intermediate Spanish I Nathan J. Richardson
3.00 3.00 8:25AM
8:55AM

M W F
Hayes Hall 00316
ON-LINE
Wilkes Closed  
SPA 281 H61 Spanish Lab 3 Nathan J. Richardson
1.00 2.00 1:30PM
2:30PM
T
Hayes Hall 00415
ON-LINE
Wilkes    
SPA 281 I62 Spanish Lab 3 Nathan J. Richardson
1.00 2.00     On-Line On-Line ON-LINE Wilkes Closed  
TRF 110 001 Intro Turfgrass Cult & ID   4.00 5.00 1:00PM
10:00AM
3:50PM
11:50AM
F F Head House 01603
01603
Wilkes Cancelled  
TRF 110 H01 Intro Turfgrass Cult & ID Joseph R. Carter
4.00 5.00 5:00PM
5:00PM
9:50PM
9:50PM
TH TH
Head House 01602
01602
ON-LINE
Wilkes    
TRF 110 H02 Intro Turfgrass Cult & ID Joseph R. Carter
4.00 5.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
2:50PM
F F
Head House 01603
01603
ON-LINE
Wilkes    
WEB 115 H01 Web Markup and Scripting Michael E. Souther
3.00 4.00 11:00AM
12:15PM

M W
Lowe's Hall 01810
ON-LINE
Wilkes    
WEB 115 I01 Web Markup and Scripting Michael E. Souther
3.00 4.00     On-Line On-Line ON-LINE
ON-LINE
Wilkes    
WEB 140 001 Web Development Tools Joan D. Lopez
3.00 4.00 3:15PM
5:05PM
T TH Lowe's Hall 01708 Wilkes    
WLD 110 001 Cutting Processes Jayden A. Gantt
2.00 4.00 1:00PM
2:00PM
1:50PM
4:50PM
TH TH Daniel Hall 01010
01001
Wilkes    
WLD 112 001 Basic Welding Processes Jayden A. Gantt
2.00 4.00 11:00AM
12:00PM
11:50AM
2:50PM
F F Daniel Hall 01010
01001
Wilkes    
WLD 121 001 GMAW (MIG) FCAW/Plate Jayden A. Gantt
4.00 8.00 10:00AM
10:00AM
2:00PM
11:50AM
12:50PM
4:50PM
M T T Daniel Hall 01010
01001
01001
Wilkes    
WLD 141 001 Symbols & Specifications Jayden A. Gantt
3.00 4.00 10:00AM
1:00PM
11:50AM
2:50PM
W W Daniel Hall 01010
01001
Wilkes    
 
Number of Records: 752 Launched by: Michael Souther